Total Abdominal Histerektomide Preemptif olarak kullanılan lornoksikamın intraoperatif ve postoperatif etkinliği
The intraoperative and postoperative effectiveness of the preemtively used lornoxicam in the total abdominal hysterectomy
  1. Tez No: 192705
  2. Yazar: AYŞE ÖZGÜR ŞAPOLYO
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BEYHAN KARAMANLIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZETÇalışmamızda total abdominal histerektomide postoperatif analjezi sağlamak amacıylapreemptif oral yolla uyguladığımız 8 mg Lornoksikam'ın, peroperatif hemodinami,postoperatif analjezik etkinlik, Tramadol tüketimi, derlenme, yan etkiler ve hastanede kalışsüresi üzerine etkilerini plasebo ile karşılaştırmayı amaçladık.Çalışmaya 50 olgu katıldı. Olgular 25'er kişilik iki gruba ayrıldı. Operasyondan birsaat önce Grup L'ye 8 mg Lornoksikam, Grup P'ye plasebo kapsül oral yolla verildi.Postoperatif dönemde her iki gruba da intravenöz hasta kontrollü Tramadol uygulandı.Hastaların demografik verileri, intraoperatif ve postoperatif hemodinamik değerleri,postoperatif Tramadol tüketimi, ağrı ve sedasyon skorları, yan etkiler ve hastanede kalışsüreleri kaydedildi.Gruplar arasında demografik veriler, intraoperatif ve postoperatif hemodinamikdeğerler ve sedasyon skorları açısından farklılık saptanmadı (p>0.05).Visuel analog skala değerleri açısından karşılaştırıldıklarında, plasebo grubundaTramadol'ün etkisinin tam olarak başlamadığı 1.
Özet (Çeviri)
THE INTRAOPERATIVE AND POSTOPERATIVE EFFECTIVENESSOF THE PREEMPTIVELY USED LORNOXICAM IN THE TOTALABDOMINAL HYSTERECTOMYSUMMARYIn our study, we aimed to compare the effects of the preemptive orally administered 8mg Lornoxicam which is administered to obtain the postoperative analgesia in totalabdominal hysterectomy with the placebo on perioperative hemodynamics, postoperativeanalgesic effectiveness, consumption of Tramadol, recovery, side effects and thehospitalization time.50 patients were taken for the study. The patients were divided into two groups, eachcontaining 25 patients. 8 mg Lornoxicam tablets to the group L and placebo capsules to thegroup P patients were given orally one hour before the operation. In postoperative period,intravenous patient controlled Tramadol was given to the both groups.