Anestezi indüksiyonunda farklı dozlarda kullanılan morfin hidroklorürün desfluran tüketimi ve derlenme üzerine olan etkileri
The effect of preemptive morphine hcl on the consumption of desflurane and anesthesia recovery
  1. Tez No: 194721
  2. Yazar: ÇAĞLA ETİKE BALİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET ÖZALEVLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Amaç: Çalısmamız, anestezi indüksiyonunda iki farklı dozda intravenöz olarak kullanılan morfin sülfat'ın intraoperatif desfluran tüketimi, ekstübasyon ve derlenme süreleri ve postoperatif agrı ve analjezik ihtiyacı üzerine etkilerini degerlendirmek amacıyla planlandı. Gereç ve Yöntem: Plasebo kontrollü, randomize, çift kör çalısmamız, fakülte etik kurulu ve hastaların yazılı onayı alındıktan sonra total abdominal histerektomi operasyonu uygulanacak 90 hasta üzerinde yürütüldü. Anestezi indüksiyonunu (tiyopental sodyum, 5 mg/kg i.v) takiben birinci gruba 10 cc salin, ikinci gruba 0.1 mg/kg morfin sülfat, üçüncü gruba 0.2 mg/kg morfin sülfat, 10 cc volüm içerisinde i.v. olarak verildi. Anestezi idamesi için (% 33 O2+% 67 N2O) 6 L/dk akım içerisinde % 6 konsantrasyonda desfluran kullanıldı. Anestezi derinligi BIS monitörizasyonu ile izlendi. BIS degerinin 40-60 arasında tutulacak sekilde desfluran konsantrasyonları (% 1) degistirildi. Desfluran konsantrasyonu ve tüketimi, ekstübasyon ve derlenme süreleri ile postoperatif analjezi düzeyi ve ek analjezik ihtiyacı intraoperatif ve erken postoperatif dönemde kaydedildi. Bulgular: Kontrol grubu ile karsılastırıldıgında tüm ölçüm dönemlerinde BS degerlerinin, anestezi indüksiyonunda morfin uygulanan iki grupta da istatistiksel olarak daha düsük oldugu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, the effect of two different doses of morphine used at anaesthesia induction on desflurane consumption, extubation and recovery times, postoperative pain and analgesic consumption were investigated. Material and Method: In this placebo controlled, double blinded, randomized study, 90 patients undergoing total abdominal hysterectomy were recruited after approval of faculty ethical committee and patient consent. After anaesthesia induction (thiopental sodium, 5 mg/kg, iv), first group received 10 ml of salin 0,9%, second group received 0.1 mg/kg of morphine sulphate and third group received 0,2 mg/kg of morphine sulphate intravenously. Anaesthesia was maintained with desflurane (6%) in a mixture of oxygen (33%) and nitrous oxide (66%). The depth of anaesthesia was monitorized with bispectral index (BIS) technique. BIS levels were kept within 40-60 by changing the concentration of desflurane (1%). Desflurane concentrations and consumption, time to extubation, time to recovery, postoperative pain and supplement analgesic consumption were recorded during the operation and early postoperative period. Results: Compared with control group, at all study periods, BIS values were significantly lower in the both morphine groups.