İzole Anti-HBc total pozitif olgularda Real-Time PCR yöntemi ile HBV-DNA arastırılması ve bu olguların Kan Bankacılıgı açısından önemi
HBV-DNA investigation by Real-Time PCR method in isolated anti-HBC total positive cases and impotance of these cases in Blood Banking
- Tez No: 192744
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YASEMİN HEPER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Hepatit B virüsü (HBV)'nün transfüzyonla geçişi günümüzde azalmış olsa da halentransfüzyon tıbbının en önemli sorunlarından biridir. Bu geçişi önlemek amacıyla tümdonörlerde HBsAg taranmakta, ancak bu uygulama HBV enfeksiyonunun doğalseyrinin özellikleri nedeniyle yetersiz kalabilmektedir. Yapılan çeşitli çalışmalarHBsAg'nin negatif olduğu donörlerden yapılan transfüzyonlarda da hepatit Bvirusunun bulaşabildiğini göstermektedir. Bu durumun önüne geçebilmek amacıyladonörlerde ALT bakılması, donör kanlarından hazırlanan havuzlarda Polimeraz ZincirReaksiyonu (PCR) ile HBV-DNA bakılması gibi yöntemlerin etkinliği araştırılmıştır.Bazı çalışmalarda HBsAg negatif olgularda anti-HBc düzeylerine bakılmış, anti-HBc'nin pozitif bulunduğu olgularda da Nükleer Amplifikasyon Tekniği (NAT)yöntemiyle virüsün varlığı gösterilmiştir. Bu çalışma ile amacımız bölgemizde HBsAgnegatif, anti-HBc pozitif olan olgularda HBV-DNA pozitifliği oranını saptamak ve kanbankacılığı açısından önemini incelemektir.Bu amaçla, HBsAg negatif bulunmuş olan tüm donör örneklerinde anti-HBc totalçalışılmış, anti-HBc total pozitif örneklerde, anti-HBs çalışılmış ve anti-HBs-pozitiförnekler çalışma dışı bırakılmıştır. HBsAg negatif, anti-HBc total pozitif, anti-HBsnegatif bulunan örneklerde Real-Time PCR yöntemi ile HBV-DNA araştırılmıştır.Bu çalışmada, 9282 HBsAg negatif donör serumu kullanılmış, % 2,7'sinde izoleanti-HBc total pozitif bulunmuştur. HBsAg negatif donörlerden alınan, izole anti-HBctotal pozitif serumların % 0,45'ünde, toplamın ise % 0,012'sinde HBV-DNA tespitedilmiştir.Bu da 8333 transfüzyonda 1 kişiye rutin tarama testlerine rağmen bulaşabileceğinigöstermektedir.Anahtar kelimeler : Anti-HBc, HBV-DNA, Transfüzyon
Özet (Çeviri)
Eventhough, currently there is a decrease of HBV transmission with transfusion, itis still one of the main problems in transfusion medicine. To prevent the transmission ofinfection, HBsAg is being screened in all blood donors, but this application may beinsufficient because of the nature of the HBV infection. Current studies showed thatHBV is transmissible to recipients from HBsAg negative blood donors. To prevent thissituation, the efficiency of methods like ALT screening in blood donors and HBV-DNAscreening with Polimerase Chain Reaction (PCR) in the mini pools from blood donorshave been investigated. In some studies, anti-HBc levels were investigated in HBsAg (-)blood donors and existence of virus was detected with Nuclear Amplification Technique(NAT) in anti-HBc (+) cases. Our purpose in this study is to detect HBV-DNA positivityratio in HBsAg (-), anti-HBc (+) cases and to analyse its importance for Blood Bankingin our region.For this purpose, anti-HBc total was investigated in all HBsAg (-) blood donorsamples. Anti-HBs was investigated in anti-HBc (+) samples and anti-HBs (+) sampleswere excluded from study. HBV-DNA was investigated in HBsAg (-), anti-HBc (+), anti-HBs (-) samples with Real-Time PCR method.In this study, 9282 HBsAg (-) donors? sera was investigated and isolated anti-HBctotal positivity was % 2,7 in these sera. HBV-DNA was positive in % 0,012 of all blooddonor sera and % 0,45 of isolated anti-HBc total positive sera from donors who havenegative HBsAg.The result shows that 1 HBV transmission may be possible in every 8333transfusion, despite routine donor screening.Keyword : Anti-HBc, HBV-DNA, Transfusion