Kuluçkadan çıkıştan sonra farklı yaş gruplarındaki civcivlerin barsak mukozası üzerinde histolojik çalışmalar
Histological studies on intestinal villi of several age chicken at post hatching period
- Tez No: 192771
 - Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA SANDIKÇI
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
 - Yıl: 2006
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZETBu çalışmada, yumurtadan çıkıştan sonra farklı yaş gruplarındaki civcivlerin incebarsaklarında (duodenum, jejunum ve ileum) villus boyları, villus çapları, birim uzunluktakikadeh hücresi sayıları ve kriptlerde mitotik hücre sayısı belirlenerek barsak mukozasınıngelişiminin incelenmesi amaçlandı. Bu amaçla 70 adet broyler civciv materyal olarakkullanıldı. Ad libitum su ve yem ile beslenen civcivler 0, 1, 2, 3, 4, 6 ve 8 haftalıkolduklarında her yaş grubundaki 10 hayvandan materyal alındı. Farklı yaş gruplarındaki herbir hayvanın ince barsağının kısımlarından doku örnekleri alındı ve bu dokulardan alınantransversal kesitler üçlü boyama, hematoksilen-eozin (HXE) ve periodic acid schiff (PAS)reaksiyonu ile boyandı. Görüntü analiz sistemi (Leica Q Win Standart) kullanılarak, villusboyu, villus çapı, villuslarda kadeh hücresi sayısı ve kriptlerdeki mitotik hücre sayısıbelirlendi.Sunulan çalışmada, farklı yaş gruplarındaki civcivlerin ince barsaklarında, villusboylarının 0. gün ile 6. hafta arasında genel arttığı, 8. haftada ise her üç barsak bölümünde devillus boylarının kısaldığı görüldü. Villus çaplarında ise, yaşa bağlı olarak duodenum vejejunumda genel bir artış olmasına rağmen, ileumda, 3. haftaya kadar artan villus çapınındaha sonraki haftalarda düştüğü dikkati çekti. Birim uzunlukta kadeh hücresi sayısıkarşılaştırıldığında, bazı yaş grupları arasında dalgalanmalar olmasına rağmen, yaşın artışıylabirlikte kadeh hücresi sayısının genel olarak arttığı görüldü. İnce barsaklarda bulunankriptlerdeki mitotik hücre sayısının 0. günden 3. haftaya kadar dereceli olarak düştüğü ve 3.haftada ani bir artış gösterdiği, daha sonraki haftalarda ise yine dereceli olarak azaldığı dikkatiçekti.
Özet (Çeviri)
SUMMARYIn this study, determination of the height and width of villi, the goblet cell count perunit length of villi and mitotic cell count in crypts of the duodenum, jejunum and ileum onseveral age chicken at post hatching period was aimed. For this purposes, 70 broiler chickenwere used. The chicken were fed with ad libitum feed and water under conventionalcondition. On the 0, 1, 2, 3, 4, 6 and 8 week old chicken, tissue samples were collected from10 chickens for each group. Transversal sections were stained by the Crosman?s triple stain,haematoxilene- eosine (HXE) and periodic acid schiff (PAS) reaction. Villus height andwidth, goblet cell count and mitotic cell count were determined by means of a image analysissystem (Leica Q Win Standard).The height of villi in all small intestine were generally increased from 0 day to 6 weekold chicken. Whereas the villus height were shortened on 8 week old chicken. The width ofvilli were increased generally in duodenum and jejunum. The width of villi in ileum wereincreased untill 3th weeks but villus width were decreased the following ages. The goblet cellcount in all small intestine were generally increased with age. The mitotic cell count weredecreased gradually from 0 day to 3th weeks and increased suddenly on 3th weeks and thandecreased gradually following ages.