Kuluçkalık yumurta içi (in ovo) leptin enjeksiyonunun etlik piliç embriyolarının gelişimleri ve fizyolojik parametreleri üzerine etkisi
The effects of in ovo leptin injection into hatching eggs on embryo development and physiological parameters in broilers
- Tez No: 530238
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF BABACANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma,in ovo (IO) leptin enjeksiyonunun etlik embriyo/civciv gelişimi ve fizyolojik parametreler üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamıştır. Bu amaçla, toplam 425 adet kuluçkalık yumurta etlik damızlıklardan elde edilmiştir. Kuluçkadan önce, 25 adet yumurtanın kalite özellikleri saptandıktan sonra geriye kalan 400 yumurta her bir grupta 100 adet olacak şekilde 4 tekerrürlü olarak enjeksiyon yapılmayan kontrol grubu (K) ve 3 enjeksiyon grubu; 100 μl fosfat buffer solüsyon grubu (PBS); 0.5 μl leptin +100 μl PBS (L0.5)ve 1 μl leptin +100 μl PBS (L1) oluşturularak 37.8 °C ve % 65 nem koşullarında kuluçkalanmıştır. Saf leptin hormonu (Rat leptin-Sigma-Aldrich, USA)PBS'de çözdürülerek kuluçkanın 7.gününde embriyonun sarı kesesine IO yöntem aracılığı ile enjekte edilmiştir. Sarı kese leptin düzeyi, kabuk sıcaklığı, su kaybı, rektal sıcaklık, serum triiodotronin (T3), tiroksin (T4), kreatin kinaz, toplam protein, ürik asit ve lipid profili ile morfolojik özellikler, oransal asimetri, embriyo ve civciv gelişimi ile birlikte performans değerleri ölçülmüştür.Kabuk sıcaklığı L0.5 grubuna ait kuluçkanın 7.gününde arttığı, en yüksek sarı kese leptin düzeyinin kuluçkanın 7. gününde olduğu, kan serumlipid,T3, T4, kreatin kinaz, ürik asit düzeyleri ve embriyo civciv gelişimi ile korku davranışı üzerine IO uygulamanın etkisinin önemsiz olduğu saptanmıştır. İncik uzunluğunun oransal asimetri değeri IO leptin uygulaması ile artarken, yem tüketimi düşmüştür.Bu çalışma, IO leptin uygulamasının embriyo/civciv gelişimini etkilemeksizin embriyo metabolizmasını ve çıkıştan sonra erkek etlik civcivlerin kolesterol metabolizmasını etkilediğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The study aimed to investigate effect of in ovo (IO) leptin injection on development and physiological parameters of broiler embryo/chicks. A total of 425 eggs obtained from Broiler Breeders were used. At onset of incubation, egg qualiy traits were measured on 25 eggs. The rest of eggs were weighed and placed in incubator as 100 eggs/ 4 replication /group which was incubated at 37.8 °C and 65 % relative humidity. The non-injected group (C); 3 injected groups; 100 μl of phosphate buffer solution (PBS) group; 0.5 μl leptin in 100 μl of PBS (L0.5) group; 1 μl leptin in 100 μl of PBS (L1) group. The pure leptin hormone (Rat leptin-Sigma-Aldrich, USA) dissolved in PBS was injected to yolk sac of embryo at day 7 of incubation. Yolk sac leptin level, eggshell temperature, egg water loss, rectal temperature, thyroxine (T4), triiodothyronine (T3), creatin kinaz, total protein, uric asid and lipid profiles in blood serum, morphological traits, relative asymmetry, embryo/chick development, and performance were determined. Eggshell temperature increased in L0.5 group at day 7 of incubation. The highest yolk sac leptin level was at day 7 of incubation. Egg water loss, serum T4, T3, creatin kinaz, uric acid, lipid profiles,embryo/chick development, fear behaviour did not change with IO leptin. Relative asymmetry of shank and feed intake increased in IO leptin groups. The results showed that IO leptin administration could affect embryo metabolism and cholesterol metabolism of male chicks at early post-hatch period without effect on embryo/chick development.