Tavukların bronş ilişkili lenfoid dokusunun (BALT) erken embriyonal gelişmesi ve kuluçkadan çıkıştan sonra verilen hidrokortizon asetatın bu dokuya etkisi üzerinde ışık mikroskopik çalışmalar
  1. Tez No: 58767
  2. Yazar: MUSTAFA SANDIKÇI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAMİ ÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Tavukların Bronş İlişkili Lenfoid Dokusunun(BALT) Erken Embriyonal Gelişmesi ve Kuluçkadan Çıkıştan Sonra Verilen Hidrokortizon Asetatın Bu Dokuya Etkisi Üzerinde Işık Mikroskopik Çalışmalar Bu çalışmada, tavukların timus ve bronş ilişkili lenfoid dokusunun(Bronchus associated lymphoid tissue,BALT) embriyonal dönemdeki histogenezisi ile timus ve BALT'da kuluçkadan çıkıştan sonra oluşan normal histolojik değişiklikler ve HCA'nın bu yapılar üzerine etkileri ışık mikroskopik olarak incelendi. Avian ırkı anaçlardan elde edilen 80 adet döllü yumurta ve yine aynı ırktan 200 adet hayvandan alman doku örnekleri materyal olarak kullanıldı. HCA uygulamasında 2 gün sonra timusun medullasındaki kistlerde belirgin bir artış ve korteksin kalınlığında bir azalma tespit edildi. Uygulamanın 4. gününde organın korteksinin hemen hemen ortadan kalkmış olduğu, kortekste kalan lenfositlerin ise piknotik olduğu, loplar ve lopçuklar arası bağ dokunun kalınlaştığı, medulladaki kistlerin sayı ve büytMüklerinin arttığı, yine medullada dejenere olmuş retikulum hücreleri ve retikulum hücre gruplaşmalarının arttığı görüldü. Bu involütif değişikliklerin, incelenen diğer dönemlerde de devam ettiği tespit edildi. HCA uygulamasından 4 ve 6 gün sonra BALT foliküllerinde belirgin küçülmelerin oluştuğu dikkati çekti. Uygulamadan 3-15 hafta sonraki dönemler arasında BALU'lar küçük ve sayılarının az olduğu tespit edildi. Lenfoid dokunun zayıf infiltrasyon alanları şeklinde olduğu görüldü. GC'lerin oluşumunun bloke olduğu, şekillenen GCTerin ise çok küçük ve hücre sayısının az olduğu dikkati çekti. HCA uygulamasında 17-25 hafta sonraki dönemlerde yapılan incelemelerde ise histolojik yapının kontrollere benzediği görüldü.
Özet (Çeviri)
Ligth microscopic studies on the histology of bronchus associated lymphoid tissue(BALT) of hydrocortisone acetate administrated chickens at early embryonic period In this study embriyonic development of thymus and bronchus associated lymphoid tissue(BALT) of chickens were investigated light microscopically. Normal involitive changes occurred at post hacthmg period and effects of Hydrocortisone acetate(HCA) treatment on these lymphoid structures were also determined. As materials, 80 of fertilized eggs from stocks of Avian Breed and tissue samples taken from 200 chickens of same strain were used. On day 2 after HCA treatment, a definite decrease in cortical thickness of thymus striking elevations in the numbers of medullar cysts were observed. On day 4, the cortical region has almost disappeared, in some of the sections most of the cortical lymphocytes had pyknotic nuclei. Interlobar and interlobular connective tissue septae have thickened, the cysts have enlarged and their numbers have increased. Degenerated reticular cells and their groups have also formed large accumulations. Involitive changes continued gradually at the following periods of experiment. Between 4-6 th. days following HCA treatment, a definite reduction of lymphoid follicles of BALT were observed. Bronchus associated lymphoid units(BALU) were smaller and less in number between 3-15 th. weeks after HCA-treatment. Lymphoid tissue were observed as small areas with poor cellularity. GC formation have seriously been depressed and the formed Gcs were smaller and weakly cellular. Between 17-25 th. weeks following the HCA treatment, histological appearance of BALT have quite similar with those of controls. 62