Sakız koyun ırkında BMPR-IB geninde çoklu doğuma neden olabilecek FEC B alleli varlığının PCR-RFLP yöntemi ile araştırılması
Investigation of the FEC B allele in BMPR-IB gene influencing prolificacy in chios sheep breed by PCR-RFLP
  1. Tez No: 192795
  2. Yazar: YASEMİN ÖZEN POLAT
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TUNA GÜLTEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
SAKIZ KOYUN IRKINDA BMPR-IB GEN NDEÇOKLU DOĞUMA NEDEN OLAB LECEK FEC B ALLEL VARLIĞININPCR-RFLP YÖNTEM LE ARAŞTIRILMASIYasemin ÖZEN POLATDanışman: Yrd.Doç.Dr. Tuna GÜLTENÖZETDünyada ve Türkiye'de koyun ve koyun ürünleri ekonomik bakımdan büyük değer taşır.Bu nedenle koyun yetiştiriciliğinde hayvan ıslahının temel ilkesi olan hayvan başına verimdüzeyinin yükseltilmesi amaçlanır. Damızlığa ayrılan hayvanlar arasında üstün verimlihayvan oranının fazla olması dölveriminin yüksek olması ile mümkündür. Dünya genelindebulunan koyun populasyonlarında 1980 yılından itibaren dölverimi ile ilişkili major genlerinkalıtım özellikleri ve DNA testleri uygulanarak yapılan çalışmalarda, major genlerindölverimi performansını önemli ölçüde artırma potansiyeline sahip olduğu görülmüştür.Yapılan çalışmalarda BMPR-IB, BMP-15 ve GDF-9 genlerinde bulunan mutasyonlarınkoyunlarda ovulasyon oranını artırarak dölverimi üzerinde etkili olduğu gösterilmiştir.Özellikle 6. kromozom üzerindeki BMPR-IB geninde bulunan ve Booroola Merinosunda FecB allelinin oluşmasına yol açan mutasyonun belirlenmesi ile ebeveyn kayıtlarına ihtiyaçduyulmadan %100 doğru sonuç veren DNA testinin geliştirilmiş olması bu mutasyonun diğerırklarda da araştırılmasına olanak sağlamıştır.Çoklu doğum özelliği olan ve Türkiye'de yetiştirilen Sakız koyun BMPR-IB genindekiFec B allelinin PCR-RFLP yardımıyla aranmasının amaçlandığı bu çalışmada Türkiye'deçeşitli yelerde (Bandırma, zmir-Çeşme ve Urla, Çanakkale-Ayvacık ) yetiştirilen 388 adetSakız ve 18 adet Sakız-Kıvırcık melezi koyundan toplam 406 adet kan örneği EDTA'lıtüplere alınmıştır. Fenol/kloroform yöntemi ile DNA izolasyonu yapılan örneklerdenPolimeraz Zincir Reaksiyonu (Polymerase Chain Reaction: PCR) yöntemiyle Test F2 veTest R15 primerleri kullanılarak DNA amplifikasyonları gerçekleştirilmiştir. Agaroz jelelektroforezi kullanılarak görüntülenen PCR ürünlerine daha sonra Ava II restriksiyon enzimiile kesim yapılmıştır. Sonuç olarak incelenen 406 baş koyunda BMPR-IB geninde FecB allelibelirlenememiştir.Sakız koyunu / BMPR-IB geni / Fec B alleli / çoklu doğum
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF THE Fec B ALLELE IN BMPR-IB GENE INFLUENCINGPROLIFICACY IN CHIOS SHEEP BREED BY PCR-PFLPYasemin ÖZEN POLATSupervisor: Asist. Prof. Dr. Tuna GULTENSUMMARYBoth worldwide and in Turkey sheep breeding and sheep products are of great economicvalue. For this reason the main principle in sheep breeding is to increase efficiency rate persheep. An increase in among the sheep breeds for breeding is closely related to the litter size.Research conducted since 1980 in relation to inheritance patterns and DNA testing of majorgenes for prolificacy has shown that major genes have the potential to significantly increasethe reproductive performance of sheep flocks throughout the world. Mutations that increaseovulation rate have been discovered in the BMPR-1B, BMP-15 and GDF-9 genes. Thediscovery of the Fec B allele in BMPR-IB gene on sheep chromosome 6 of the BooroolaMerino enabled a DNA test to be developed that is 100% accurate and requires no parentalinformation. The availability of the new accurate test without the need for parentalinformation has provided to test this mutation in other sheep breeds.In this study, the availability of previously identified Fec B allele in BMPR-IB geneinfluencing prolificacy is investigated in the highly prolific Chios sheep breed in Turkey byPCR-PFLP. A total of 406 sheep blood samples, 388 samples from the different Chios sheeppopulations (Bandırma, zmir-Çeşme and Urla, Çanakkale-Ayvacık) and 18 samples ofChios X Kivircik sheep from Yenice, were collected in EDTA containing tubes. The DNA?swere extracted by standard phenol/chloroform method and amplified by Polymerase ChainReaction (PCR) using the appropriate primers Test F2 and Test R15. The PCR products wereimaged using agarose gel electrophoresis. None of the 406 sheep carried the Fec B allele ofBMPR-IB gene.Chios sheep / BMPR-IB gene / Fec B allele / prolificacy