İnce barsak hastalıklarının tanısında baryumlu çift kontrast enteroklizis yöntemi
Double contrast enteroclysis method with barium in the diagnosis of small bowel disease
- Tez No: 192824
- Danışmanlar: PROF.DR. KEMAL ÖDEV
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
6. ÖZETBu çalışma 40-70 yaşları arasında toplam 106 koroner arter hastası (KAH) (30 kadın,76 erkek) ile 41-73 yaşları arasında hiçbir şikayeti ve bulgusu olmayan toplam 89 sağlıklıkontrol (49 kadın, 40 erkek) vakası üzerinde gerçekleştirildi. Hasta grubuna anjiografi ilekoroner arterlerinin en az birinde %50'den fazla tıkanık olduğu belirlenen kişiler alındı.Vakalardan sabah aç karna kan örnekleri alındı ve total antioksidan aktivite(TAA),Ox-LDL, NO ve eNOS gen polimorfizmi araştırıldı. Tüm bireyler sigara ve alkol kullanımı,HT, DM varlığı ve aile öyküsü bakımından sorgulandı.Ox-LDL tayini, Mercodia marka ticari kit kullanılarak ELİSA metoduyla, NO tayiniGriess metoduyla ve antioksidan aktivite tayini ise spektrofotometrik yöntemle çalışıldı.Vakaların tam kanlarından DNA izolasyonu yapılarak PCR-RFLP tekniği ile genetikanalizleri yapıldı. Bulgular aşağıdaki gibidir:KAH'da Ox-LDL ve NO düzeyleri kontrollere kıyasla önemli oranda yüksek, TAAdüzeyleri ise düşük bulundu. Ox-LDL ile tutulan damar sayısı arasında önemli pozitifkorelasyon bulundu.KAH'da Ox-LDL , NO ve TAA düzeyleri sırası ile 2,332 ± 0,896 U/L, 47,78 ± 27µmol/L ve 0,915 ± 0,225 mmol/L olarak, kontrollerde ise aynı parametler sırası ile 1,983 ±0,682 U/L, 41,44 ± 25,9 µmol/L ve 1,0495 ± 0,173 mmol/L olarak bulundu.KAH'ları ile sağlıklı kontrol grubu arasında eNOS intron 4 VNTR ve intron 23polimorfizmi bakımından önemli bir fark bulanamadı.Sonuç olarak, serbest radikallerin ve Ox-LDL'nin KAH'ın patogenezinde önemli roloynadığı belirlendi. Ayrıca, KAH ile eNOS intron4 VNTR ve intron 23 polimorfizmi arasındaherhangi bir korelasyon bulunamadı. Bu konuda daha fazla araştırma yapılması gerektiğisonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARYINVESTIGATION OF Ox-LDL, TOTAL ANTIOXIDANT ACTIVITY, NITRICOXIDE AND eNOS GENE POLYMORPHISM IN PATIENTS WITH CORONARYARTERY DISEASE.The study was performed on 106 patients (30 F, 76 M) with coronary artery disease(CAD) aged between 40-70 years and 89 healty controls (49 F, 40 M) aged between 41-73years. All patients had more than 50% stenosis in at least one coronary artery documented byangiography.Ox-LDL, total antioxidant activity (TAA), NO and eNOS gene polymorphism weremeasured on fasting blood samples. Smoking, alcohol drinking, HT, DM and family historyof all cases were recorded.Ox-LDL was measured using a commercially available kit (mercodia) by ELISAmethod, NO was measured by Griess reaction, TAA was measured spectrophometrically,eNOS gene polymorphism was investigated by PCR-RFLP technique.Ox-LDL and NO levels of the patients were significantly higher whereas TAA levelwas lower than the same parameters of the controls.Ox-LDL, NO and TAA levels of the patients were 2,332 ± 0,896 U/L, 47,78 ± 27µmol/L and 0,915 ± 0,225 mmol/L respectively. The same parameters of the controls were1,983 ± 0,682 U/L, 41,44 ± 25,9 µmol/L and 1,0495 ± 0,173 mmol/L respectively.A significant positive correlation was found. between Ox-LDL and the number ofstenotic vessels.No significant difference was found between eNOS intron 4 VNTR and intron 23polymorphism of the patients and the controls.Our results shows that free radicals and especially Ox-LDL play an important role inthe pathogenesis of the disease. Also, we have found no correlation between CAD and eNOSpolymorphism which need to be further investigated.62