Konya ili ve ilçelerinde hemodiyalize giren 400 hastanın hemodiyaliz kalite göstergeleri yönünden değerlendirilmesi
- Tez No: 192825
- Danışmanlar: PROF.DR. HALİL ZEKİ TONBUL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
7. SONUÇ VE ÖZETHaziran, temmuz ve ağustos 2005 aylarında, Konya ili ve ilçelerindeki resmi ve özel 8HD merkezindeki ulaşılabilen ve görüşmeyi kabul eden toplam 400 hasta çalışmaya alındı.Hastaların klinik, laboratuar ve demografik verileri toplandı ve değerlendirildi. Çalışmamızakatılan hastaların verileri TND, USRDS ve DOPPS çalışmasına katılan hastaların sonuçlarıile karşılaştırıldı. Ayrıca HD'de kalite standartları ile ilgili kılavuzları (NKF-K/DOQI veEBPG) karşılama oranlarına bakıldı. Buna göre; hastalarımızın yaş ortalaması daha küçüktü.Erkek/kadın oranları benzerlik gösteriyordu. Böbrek hastalığının nedenleri olarak diğerverilerde (TND ve USRDS) olduğu gibi ilk sırada diabetes mellitus, ikinci sırada hipertansifnefroskleroz ve üçüncü sırada glomerulonefritler bulunuyordu.Hastalarımız damara ulaşım yolu, haftalık HD seans sayısı ve diyaliz seansının süresiyönünden kılavuzların önerilerine uygun düzeydeydi. Diğer verilere göre A-V fistül oranımızdaha yüksek idi (%96,8). Hastalarımız kılavuzların önerdiği şekilde nefroloji kliniğinezamanında refere edilmemişti. Nefroloji kliniğine erken refere edilme konusunda DOPPSçalışmasına katılan hastalara göre daha kötüydü.Kardiyak problem görülme oranı açısından hastalarımız diğer verilerdeki hastalarlabenzerlik gösteriyordu. HD'e giren hastalarımızda hipertansiyon görülme sıklığı (%46) TNDverilerine göre daha yüksek; ancak DOPPS çalışmasına katılan hastalara göre daha düşüktü.Hastalarımızın interdiyalitik kilo artışı ortalaması, DOPPS çalışmasındaki hastalarıninterdiyalitik kilo artışı ortalamasına göre daha azdı.Hastalarımızın anemi parametreleri açısından kılavuzları karşılama oranı DOPPS, TNDve USRDS verilerine göre daha kötüydü. Aynı şekilde DOPPS ve USRDS verilerine göreEPO kullanma oranımız (%66,8) daha düşüktü. Kılavuzları karşılama açısından hastalarımızınalbümin düzeyleri (4.1±0.4 g/dl); TND, DOPPS ve USRDS verilerine göre daha iyidurumdaydı.Hastalarımızın serum iPTH düzeyleri (351.2±301.9 pg/ml) yönünden, NKF-K/DOQI'nin önerilerini karşılama oranı (%32,6), DOPPS ve TND verilerine göre dahayüksek bulundu. Aynı şekilde serum fosfor ve CaXP açısından NKF-K/DOQI'nin önerilerinikarşılama oranı DOPPS çalışmasındaki hastalara kıyasla hastalarımızda daha yüksekti.Hastalarımızda D vitamini kullanım oranı (%38.8), TND verilerine kıyasla daha azdı.53Hastalarımızın CRP açısından EBPG'nin önerilerini karşılama oranı %69.5 idi.Hastalarımızın %30.5'inde CRP > 8 mg/L idi. Hastalarımızın %39.6'sı serum HCO3açısından NKF-K/DOQI'nin önerilerini karşılıyordu. DOPPS çalışmasındaki hastaların HCO3değerlerinin ortalaması ile hastalarımızın değerlerinin ortalaması birbirine yakın idi.Çalışmamızda çok az hastanın HCO3 değerlerine bakılmıştı. Asidoz takibinin yetersiz olduğusonucuna varıldı. Transplantasyon bekleyen hasta oranımız (%23.8), USRDS verilerine göredaha düşüktü. Çalışmamızda olduğu gibi TND ve USRDS verilerinde de ölüm nedenlerininbaşında kardiyovasküler problemler gelmekteydi. Hastalarımızda, TND ve USRDS verilerinegöre ölüm nedeni olarak kardiyovasküler nedenler daha ön planda görülmekteydi. Bunakarşın enfeksiyon nedeniyle ölen hasta oranımız TND ve USRDS verilerine göre daha azdı.Hastalarımızın %16'sında diyalize giriş serum K+ >6 mEq/l ve %84'ünde K+⤠6mEq/l'dir. Hastalarımızın serum K+ düzeylerinin ortalaması, DOPPS çalışmasına katılanülkelerin ortalamasına göre daha iyiydi. Hepatit B'li (%4.3) ve hepatit C'li (%19) hastaoranımız TND verilerine göre daha az; ancak DOPPS çalışmasındaki hastaların oranlarınagöre daha fazla idi.Diyaliz yeterliliği açısından hastalarımızın eKt/V (1.2±0.2) ve URR değerleri ile TND,DOPPS ve USRDS verileri karşılaştırıldığında hastalarımızın kılavuzları karşılama oranı(eKt/V'e göre %58.7) oldukça düşüktü. Hastalarımızda fistüllerdeki yetersizlik nedeniyle kanakım hızlarının yeterince artırılmamamış olması neden olarak düşünülebilir.Diyalizde kullanılan membranlar açısından, hastalarımızla TND ve DOPPS verilerikarşılaştırıldığında EBPG'nin önerdiği sentetik high-flux membranlar hastalarımızda daha azkullanılmakta idi. Hastalarımızın %45.8'inde sentetik membranlar kullanılıyordu.KBY'li diyabetik hastalarda kullanılmaması gereken bazı oral antidiyabetik ilaçlarınkullanıldığı tespit edildi. KBY'li diyabetik hastalarda oral antidiyabetik kullanılacaksa uygunolan ilaç tercih edilmelidir. Çalışmamızda, diyabetik hastaların daha kilolu olduklarını ve buhastalarda kalp yetmezliği, koroner arter hastalığı ve HT sıklığının daha fazla olduğunu tespitettik. Diyabetik olmayan hastaların hemodiyaliz sürelerinin daha uzun olduğunu ve albümindüzeylerinin daha yüksek olduğunu tespit ettik.Sonuç olarak; diyaliz merkezlerinin kayıt sistemi güçlendirilmeli, standartları oluşturankılavuzlara tüm merkezlerin uyması sağlanmalı ve diyaliz hastalarının yaşam süresini vekalitesini arttırmak için kılavuzlardaki kalite göstergelerine ulaşma hedeflenmelidir.54
Özet (Çeviri)
8.SUMMARY8 hemodialysis centers could be found in Konya and its administritive district and 400patients have been included to this study. The data of patients have been compared with thedata of TND, USRDS and DOPPS study. However the rates of meeting guidelines about thequality standarts in hemodialysis were determined. According to this; DM was in the firstsequence as a reason for renal failure like the other data. The rate of A-V fistula for our studywas higher than the other data.Our patients haven?t been refered to the nephrology centers on time contrary to therecomendations of guidelines. Our patients had the similarity for the rate of having cardiacproblems like other data and our patients had a lover approximate weight augmentation.Contrary to the other data, the rate of meeting guidelines for anemia parameters was worse.Our patients albumin levels were beter than the data of TND, USRDS and DOPPS study. Thefollow up for asidozis in our patients was inadequate. The K+ levels of our patients werebetter than the data of DOPPS study. Hemodialysis insufficienty in our patients was higherthan the other data.The number of patients with hepatitis B and C was less than TND data and was morethan DOPPS study. Our rate of using the synthetic-high flux membranes was less than theother data. Our rate of the patient waiting for transplantation was less than USRDS data. Thefirst reason for death was the cardiovasculer disorders as like the other studies. All centersmust consider the guidelines that compose the standarts.55