Konya bölgesinde gelişimsel kalça displazisi tanısında yenidoğanlarda kalça ultrasonografi (graf yöntemi) ile tarama çalışmasının etkinliği
Effectiveness of scanning programe of the diagnoses of developmental dysplasia of hip in newborns by using hip ultrasonography (graf method) in konya
- Tez No: 192828
- Danışmanlar: PROF.DR. M. İ. SAFA KAPICIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
11- ÖZETSelçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesinde doğan bebekler; refere olmadan, taramaçalışmasıyla ultrasonografi ve Graf yöntemi kullanılarak gelişimsel kalça displazisi yönündenincelendi. GKD'nin; 1 yıllık bölgesel insidansı % 1.29 olarak bulundu. GKD'nin ülkemizdeciddi ve sık görülen bir sağlık sorunu olduğu gözlendi.01.Ocak-31.Aralık 2005 tarihleri arsında toplam 310 bebeğin 620 kalçasıultrasonografi ( Graf yöntemi ) ile incelendi. Değerlendirme sonucunda 12 tip-1a, 546 tip-1b,49 tip-2a, 2 tip-2b, 1 tip-2c, 3 dip-D , 4 tip-3a ve 3 tip-4 kalça tesbit edildi.Displazik ve çıkık kalçalar, takibe alınarak tedavi edildi.Literatürdeki son gelişmeler vebunlara ait sonuçlar çalışmamızla karşılaştırıldı.Normal olarak değerlendirilen (tip-1) kalçalarda tip-1b kalçaların tip-1a'lara oranla dahafazla olması ve beta açısı yüksekliklerinin istatistiksel olarakta anlamlı olması; beta açısıyüksekliğinin ırksal bir özellik olabileceğini düşündürdü.Ultrasonografinin, fizik muayene yöntemlerine ve diğer görüntüleme yöntemlerine göreyeni doğan kalça eklemini değerlendirmedeki etkiniği, avantajları ve üstünlüğü anlatıldı.GKD'li vakalarda; erken tanıyla, konservatif tedavi yöntemleri kullanılarak, kalçaekleminde normal anatomik gelişim sağlanabilir ve uzun dönem komplikasyonlar önlenebilir.Ülkemizde halen tarama programı uygulanan FKU ( 1-2 /10.000 ) ve rutın tetkiklerlearaştırılan konjenital hipotiroidinin ( 1 / 4.000 ) görülme sıklıklarıyla, GKD'nin insidansı(%1.29) karşılaştırıldı.Kalça ultrasonografisiyle, konjenital hipotiroidi rutin tetkiklerinin ve ihmal edilmiş GKDvakalarındaki komplikasyonların, maliyetleri karşılaştırıldı. Bu hastalıklardaki sosyolproblemlere değinildi. Erken tanı konulmadığında ciddi komplikasyonlara yol açan veülkemizde sık görülen GKD ; mutlaka bir sağlık politikası olarak tarama programınaalınmalıdır.73
Özet (Çeviri)
SUMMARYThe babies who was born at The Medical Faculty of Meram, Selcuk Univercitywas examined the point of DDH ( Developmental Dysplasia of Hip) by using US(Ultrasonography) and Graf method through scanning without consultation. Thelocal incidance of DDH for one year was found as 1.29 percent. It was observed thatDDH is serious problem which is often seen in our country.Between January 01 and December 31,2005, the 620 hips of 310 babies wereexamined by using US (Graf Method). As a result; 12 type-1a, 546 type-1b,49 type-2a, 2 type-2b, 1 type-2c, 3 type-D, 4 type-3a and 3 type-4 were defined.Dysplasic and dislocated hips were treated by following them. Recent studyingsin literature and the results which belongs to them was compaired in our studying.In type-1 which is normal hips, that type-1b is more than type-1a and thehighness of Beta angles statisticaly has meaning made us thing that highness Betaangle may be racal feature.That US has more affect and more advantage in newborn hips evalution thanthe methods of physical examination and other visual methods was mentioned.With early diagnosis in babies with DDH, by using concervative treatmentmethods, normal anatomic development in hip joint can be obtained and long termcomplications can be prevented.PKU(phenylketonuria) which is(1-2/10.000) rarely seen, scanning programmestill being implimented in our country and congenital hypothyroidia being searchedwith routin examination which is (1/4.000) rarely seen was compaired withincidance (%1,29) of DDH.The cost of hip US, congenital hypothyroidy routin examination and thecomplication of undiagnosed DDH was compaired. Social problems of these patientswere mantioned. When early diagnosis isn?t made, DDH leading to severecomlications and is often seen our country should be taken into consideration ashealthy policy to scanning programe.74