Toplam üretken bakım yaklaşımı ve Konya sanayiinde bir uygulama
Total productive maintanence approach and an application in Konya industry
  1. Tez No: 551433
  2. Yazar: ERDEM EKİCİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMİN BAYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Konya Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Toplam üretken bakım (TPM) yaklaşımı, firmalarda üretimin veriminin iyileştirilmesi ve üretkenliğin arttırılmasında adına yapılan, firmadaki her bir bireyin iştirakini gerektiren üretim ve bakım konuları odaklı bir iyileştirme metodudur. Bakım aktiviteleri işletmeler için önemli bir maliyettir ve değişen piyasa şartlarına göre üretimin verimliliğini arttırmak adına üzerinde durulması gereken bir husustur. Bu vesile ile çalışmada bakımın tarihsel gelişimi, üretim verimliliğini arttırmak adına yalın üretim konuları ve TPM izah edilmiştir. TPM'nin verimliliğini ölçmek için sayısal ölçü metodu olarak tüm ekipman verimliliği ve tüm kaynak verimliliği yaklaşımları açıklanmıştır. TPM'nin işletmelerde kullanılması ile oluşturulması gereken sistemler ve TPM uygulaması ile firmada departman ve çalışan bazındaki etkileşimler incelenmiştir. Başarılı bir biçimde TPM uygulamasının adımları sunulmuş ve Konya bölgesinde yerleşik bir firmada model bir TPM uygulaması yapılmıştır. Yapılan TPM uygulaması neticesinde firmanın üretkenliğini etkileyen israflar tespit edilmiş, hedefler doğrultusunda gelişimler önceki dönemlere kıyasla gözlenmiş ve son olarak tavsiyeler sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Total Productive Maintenance (TPM) approach is an improvement method focused on manufacturing and maintenance issues that require the involvement of each individual in the firm, in order to improve the production efficiency and increase productivity of the firm. Maintenance activities are significant costs to businesses and should be emphasized in order to increase the efficiency of production according to changing market conditions. In this context, the historical development of maintenance in the workshop, lean manufacturing issues to increase production efficiency and TPM have been explained. To measure the productivity of the TPM, all equipment efficiency and all resource efficiency approaches are described as a numerical measurement method. The systems that need to be established with the use of TPM and the interaction between department and employee in the firm by TPM application are examined. Successful steps of TPM application were presented and a TPM application was made in a firm located in Konya region. As a result of the TPM application, the wastes that affect the productivity of the company have been determined, developments in line with the targets have been observed comparing to previous periods and finally the recommendations are listed.