Nonsterodial anti-inflamatuvar ilaçların yan etkileri üzerine proton pompa inhibitörleri ve h2reseptör blokörlerinin etkisinin değerlendirilmesi
- Tez No: 192834
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ DEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
9- ÖZETBu çalı mada, çe itli nedenlerle uzun süreli NSA kullanması gereken hastalarda, builaçların mide mukozasında sebep oldukları de i iklikler üzerine Lansoprazol ve Famotidintedavilerinin etkileri ara tırıldı.120 olgu A grubu (Lansoprazol), B grubu (Famotidin) ve hızlı üreaz testi ile Hp tesbitedilen C grubu (Eradikasyon tedavisi) olmak üzere üç gruba randomize edildi. A grubundaya ları 49,7 ± 10,7 (26-70) yıl olan 37 olguya Lansoprazol 30 mg kapsül 12 saat ara ile oralyoldan (PO) verildi. B grubunda ya ları 49,8 ± 12,9 (18-68) yıl olan 32 olguya famotidin 40mg tablet günde bir kez PO verildi. C grubunda ya ları 46,01 ± 10,18 (21-67) yıl olan 51olguya 14 gün Klaritromisin 500 mg günde iki kez, 1000 mg Amoksisilin günde iki kez ve 1ay süreyle Lansoprazol 30 mg günde iki kez PO verildi. Tüm olgular 3 ay süreyle NSAolarak 550 mg Naproksen sodyum 12 saatte bir kullandılar. Gruplarda birinci ve ikinci aydakiendoskopik skorlar, ilaçlara ba lı yan etkiler, hematolojik ve biyokimyasal parametrelerüzerine olan etkiler de erlendirildi.Lansoprazol, Famotidin ve eradikasyon tedavisi gruplarında NSA alımının devametmesine ra men 1. ve 2. aydaki endoskopik skorlar bazal skorlara göre istatistiksel olarakanlamlı düzeyde dü ük bulundu (p0,05).Çalı madaki tüm ilaçlar olgular tarafından iyi tolere edildiler. Gruplar arasında yanetki görülme sıklı ı açısından karın a rısı dı ında farklılık görülmedi (p0.05).Sonuç olarak; Uzun dönem NSA kullanması gereken olgularda gastrik hasargeli imini önlemede lansoprazol ve famotidin benzer etkinlikte bulundu.64
Özet (Çeviri)
10- SUMMARYIn this study, we aimed to investigate the effects of Lansoprazole and Famotidine drugtherapies on the changes of gastric mucosae in patients who used long term NSA D forseveral reasons.In our investigation, we arranged the 120 patients in three groups as group A(Lansoprazole), group B (Famotidine) and group C who were found Hp positive with rapidureas test (Eradication therapy). In group A, 37 patients whose ages were 49,7 ± 10,7 years(26-70 ) were applied oral 30 mg Lansoprazole per 12 hours intervals. In group B, 32patients ages ranging 49,8 ± 12,9 (18-68) years treated with 40 mg Famotidine therapy twotimes a day per oral. In group C,51 patients whose ages were 46,01 ± 10,18 (21-67) wereundergo 500 mg Clarithromycin therapy twice a day for 14 days, 1000 mg Amoxicillintherapy twice a day for 14 days and 30 mg Lansoprozole therapy twice a day for during onemonth per oral. During 3 months, all the patients were applied 500 mg Naproxen sodium per12 hours intervals. At the first and second months the effects of these three drugs wereinvestigated about endoscopy scores, drugs side effects, hematological and chemicalparameters in these groups.Although countinuing to the taking of NSAID in the gorups of lansoprazole,famotidine and eradication treatment, the endoscopic scores in the first and second monthshave been found clearly low towards the basal scores for statistical (p0,05).All drugs used in the study have been tolerated well by the patients.