T2 ağırlıklı gradient eko manyetik rezonans görüntülemede serebral mikrokanamalar
Cerebral microbleedings on t2 weighted gradient echo magnetic resonance imaging
  1. Tez No: 192855
  2. Yazar: ALPTEKİN TOSUN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BİLGE ÇAKIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZETİnfarkt hastalarında kanama eğilimli mikroanjiyopati, intraserebral hemoraji epizotuolan ya da olmayan hipertansiyon hastalarının tedavisinde son derece önemli bir klinikbelirteç olarak kabul edilmektedir.Çalışmamızın amacı, manyetik rezonans görüntülemede T2A gradient eko sekansıkullanılarak laküner infarktlı hastalarda mikrokanama odaklarının sayısı ve dağılımı yanı sıra,periventriküler iskemi derecesi ile ilişkisinin araştırılmasıdır.İnme bulguları ve ön tanısıyla rutin MRG tetkikine ek olarak T2A gradient ekosekansı uygulanan 79 hasta ve nörolojik defisit saptanmamış 50 hasta kontrol grubu olarakçalışma kapsamına alındı. Laküner infarktlar çapı 2 cm'den küçük, T2A imajlarda yüksek veT1A imajlarda düşük sinyal özelliğinde derin lezyonlar olarak, T2A gradient eko sekansındaçapı 10 mm'den küçük hemosiderin birikimi ile uyumlu iyi sınırlı hipointens odaklar isemikrokanama olarak tanımlandı. Periventriküler hiperintensite (PVH) skorlama sistemikullanarak 4 derecede gruplandırıldı.Olgu grubumuzda %49,6 oranında bir ya da birden fazla mikrokanama odağı saptandı.Mikrokanama tanımlanan olguların %93,7'sinde laküner infarkt tanımlandı.
Özet (Çeviri)
CEREBRAL MICROBLEEDINGS ON T2 WEIGHTEDGRADIENT ECHO MAGNETIC RESONANCE IMAGINGSUMMARYHemorrhage tendency microangiopathy in infarct patients accepted as a very importantclinical sign on treatment of hypertension patients who had or had not had any intracerebralhemorrhage episodes.The purpose of our study is to research the relationship between the number anddistribution of microbleeding focuses and degrees of periventricular ischemia on magneticresonance imaging by using T2W gradient echo sequence in lacunar infarct patients.The study group which had findings and preliminary diagnosis of stroke contains 79patients that had not had any neurological deficit and 50 patients in control group examinedon MRI by using T2W gradient echo sequence. Lacunar infarcts were deep lesions had adiameter less than 2 cm and had a high signal on T2W images and low signal on T1Wimages; although microbleedings defined as a well bordered small hemosiderin deposits thatwere hypointense on T2W gradient echo sequence. Periventricular hyperintensity (PVH)grouped on 4 degrees by using scoring system.One or more microbleeding focus with 49.6% rate had found on T2 weighted gradientecho sequence in study group. 93.7% of microbleeding defined patients lacunar infarct hadfound.