Malign ve benign laringeal patolojilerde doku total safra asidi düzeyi ve malign etiyolojideki rolü
The total bile acid levels of larynx with benign and malign pathologies and bile acids role in malign etiology
- Tez No: 192875
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET KÖYBAŞIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZETLaringofaringeal reflü toplumda sık rastlanılan bir rahatsızlıktır. Larenks kanseri ileilişkisi uzun zamandır bilinmektedir. Laringofaringeal reflü sigara ve alkol kullananhastalarda bir ko-faktör olarak, kullanmayan hastalarda ise primer olarak karsinogenezdensorumlu tutulmaktadır. Son zamanlarda yapılan hayvan deneyleri ve hücre kültür çalışmalarısafra asitlerinin laringeal ve özofagiel dokularda yoğun inflamasyona neden olduğunugöstermektedir.Biz de çalışmamızda 21 primer larenks kanserli hastanın kan, hipofarinks ve tümördokusu total safra asidi düzeyi ile 15 benign laringeal patolojisi olan hastanın kan vehipofarinks dokusu total safra asidi düzeylerini karşılaştırdık.Larenks kanseri olan çalışma grubunda hipofarinks dokusu total safra asidi düzeyibenign laringeal hastalığı olan kontrol grubu hipofarinks dokusuna göre istatistiksel olarakanlamlı şekilde yüksek bulunmuştur. Ayrıca çalışma grubu tümör dokusu total safra asididüzeyi, kontrol grubu hipofarinks doku total safra asidi düzeyine göre istatistiksel olarakanlamlı şekilde yüksek bulunmuştur. Çalışma ve kontrol grubu kan total safra asidi düzeylerive çalışma grubu hipofarinks doku total safra asidi düzeyi ile çalışma grubu tümör dokusutotal safra asidi düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır.Sonuç olarak safra asitleri larenks kanserli hastaların laringeal ve hipofaringealdokularında yoğun olarak bulunmaktadır. Safra asitlerinin inflamasyona yol açması,mutajenik potansiyelleri ve hücre içi dokularda birikmelerinden dolayı larenks kanserietiyolojisinde rol alabilirler.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTLaryngopharyngeal reflux is a common entity and its correlation with larynxcarcinoma is known for a long time. It is thought that laryngopharyngeal reflux is a cofactorwith tobacco and alcohol consumers but without tobacco and alcohol users it is related withthe primer carcinogenesis of larynx carcinoma. Lately studies with bile acids shows that theyhave a inflammation potential at laryngeal and esophageal tissues.In our study we compare the hypo pharyngeal tissue, tumor tissue and blood total bileacid level of 21 primer larynx carcinoma patients with hypo pharyngeal tissue and blood of 15patients, who has a benign laryngeal lesion.In the study group hypo pharyngeal tissue total bile acid level is significantly higherthan control group hypo pharyngeal tissue. Also study group tumor tissue total bile acid levelis significantly higher than control group hypo pharyngeal tissue. But there isn?t statisticallyany difference between the total bile acid blood levels of each group. And there isn?t anystatistically any difference between the total bile acid levels of hypo pharyngeal tissue andtumor tissue of study group.As a result bile acids are present at laryngeal and hypo pharyngeal tissue of larynxcarcinoma patients intensively. And because of bile acid?s inflammation effect, potentialmutagenic feature and they can be cumulate intracellular tissue bile acids can be an etiologicalfactor for laryngeal carcinoma