Normal serebral metabolit düzeylerinin manyetik rezonans spektroskopi ile ölçümü ve literatürün multifaktöriyel meta analizi
Quantitation of normal cerebral metabolite levels with magnetic resonance spectroscopy and multifactorial meta analysis of the literature
  1. Tez No: 192874
  2. Yazar: MURAT USLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SERGİN AKPEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Murat USLUNORMAL SEREBRAL METABOL T DÜZEYLER N N MANYET K REZONANSSPEKTROSKOP LE ÖLÇÜMÜVEL TERATÜRÜN MULT FAKTOR YEL META ANAL ZAMAÇ: Literatürdeki proton manyetik rezonans spektroskopi (MRS) çalışmalarında,sağlıklı olgularda saptanan normal serebral metabolit düzey ve oranlarının ve sonuçlardakideğişkenliklerin tanımlayıcı biçimde sunulması, incelemeye ve olguya ait özelliklerin veincelenen anatomik bölgelerin bu değişkenliğe etkilerinin araştırılması ve ileridegerçekleştirilecek çalışmalara yol gösterici olabilecek geniş kontrol grubu verilerioluşturulması.GEREÇ VE YÖNTEM: National Library of Medicine's Medline'da (PubMed), 1996- Ağustos 2006 tarihleri arasında yayınlanan in vivo beyin proton MRS çalışmaları bilgisayardesteğiyle tarandı. Kontrol grubunun olgu sayısı ve yaş bilgisinin, proton MRS incelemeelemanlarının belirtildiği, N-asetil aspartat (NAA), kolin (Cho), kreatin (Cr), miyoinozitol(mI) mutlak derişimlerinin ya da oranlarının (NAA/Cr, NAA/Cho, Cho/Cr, mI/Cr) belirli biranatomik bölgede araştırıldığı, toplam 3567 sağlıklı olgunun incelendiği 204 çalışma analizekatıldı. Metabolit mutlak derişimleri ve metabolit oranlarına ait ağırlıklı ortalamalarhesaplandı. Bunlar, olguların yaş ve cinsiyeti, kullanılan yankı süresi (TE) ve incelenenanatomik bölgeye göre gruplandırılarak incelendi.BULGULAR: Literatürde, beyin proton MRS metabolitlerinin mutlak ya da göreceliölçümlerinden elde edilen sonuçlar geniş değişkenlik göstermektedir. Bu değişkenliklerin birkısmı aygıt ve olguya ait özellikler, bir kısmı da proton MRS inceleme elemanlarının veincelenen anatomik bölgenin özelliklerinden kaynaklanmaktadır.SONUÇ: Proton MRS çalışmalarında sağlıklı olgulardan elde edilen sonuçlar aygıt,olgu, inceleme elemanları ve incelenen anatomik bölge farklılıklarına göre sınıflandırılarakstandartlaştırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Murat USLUQUANTITATION OF NORMAL CEREBRAL METABOLITE LEVELS WITHMAGNETIC RESONANCE SPECTROSCOPYANDMULTIFACTORIAL META ANALYSIS OF THE LITERATUREPURPOSE: To present, in a descriptive way, normal concentrations and ratios ofcerebral metabolites which were determined from healthy subjects in proton magneticresonance spectroscopic studies in literature. To define the effect of examination parameters,subject properties and anatomic region characteristics on the results and to provide controlgroup data for future studies.MATERIALS AND METHODS: A computer assisted literature search of theNational Library of Medicine?s Medline (PubMed) system was conducted to find proton MRSstudies of in vivo human brain, restricting dates for publications between 1996-August 2006.204 studies studying 3567 healthy subjects, which documented the number and age of thecontrol subjects, examination parameters and absolute concentrations of N-acetyl aspartate(NAA), choline (Cho), creatine (Cr), myo-inositol (mI) or metabolite ratios (NAA/Cr,NAA/Cho, Cho/Cr, mI/Cr), were included in the analysis. Weighted averages of absolutemetabolite concentrations and of metabolite ratios were calculated. These were analized aftergrouping for age and sex of the subjects, echo time (TE) and for the anatomic region studied.RESULTS: Results revealed from qualitative and quantitative studies of serebralproton MRS metabolites differ in a wide range in literature. Some of these differences dependon the properties of devices and subjects, parameters of proton MRS examination andanatomic region characteristics.