Laparoskopik histerektomi tipleri sonrası doku travmasının değerlendirilmesi
Evaluation of tissue trauma after different types of laparoscopic hysterectomy
- Tez No: 192879
- Danışmanlar: PROF. ATA ÖNVURAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZETOperatif işlemler sonrasında gelişen doku travması, enflamatuar yanıtın büyüklüğünübelirlemektedir. Laparoskopik teknikler, açık operasyonlar ile karşılaştırıldığında muhtemelendaha az doku yaralanması ve enflamatuar yanıttan dolayı postoperatif daha az ağrıya yolaçmakta ve hastalar daha erken taburcu olmaktadırlar. Laparoskopik histerektomi üzerinde1989'da ilk tanımlandığından beri artan bir ilgi vardır. Laparoskopik histerektomi,laparoskopik olarak yapılan basamaklarına göre laparoskopik asiste vajinal histerektomi(LAVH), total laparoskopik histerektomi (TLH) ve laparoskopik histerektomi (LH) olmaküzere üç kategoriye ayrılabilmektedir. Farklı laparoskopik histerektomi tiplerini dokutravması açısından abdominal histerektomi (AH) ile karşılaştıran birçok çalışma vardır. Ancakliteratürde TLH, LH ve AH sonrası oluşan doku travmasını birlikte değerlendiren bir çalışmayoktur. Bu nedenle, TLH ( 15 hasta ), LH ( 15 hasta ) ve AH ( 30 hasta ) uyguladığımıztoplam 60 hastadan preoperatif, postoperatif ve postoperatif 24. saatlerde aldığımız kanörneklerinde enflamatuar yanıtı değerlendirmek için interleukin-6 (IL-6) ve C-reaktif protein(CRP) seviyelerini karşılaştırdık. Bu çalışmada, tüm operasyon gruplarında postoperatif 24.saatte IL-6 ve CRP seviyeleri artmaktadır. 24. saat değerlerinde, CRP seviyelerinin AHgrubunda diğer iki laparoskopi grubundan anlamlı olarak daha yüksek olduğu izlendi.Laparoskopi grupları arasında CRP açısından bir fark izlenmedi. 24.saat IL-6 değerlerinde,LH grubunun seviyelerinin AH grubundan anlamlı olarak daha düşük olduğu bulundu. LHIL-6 seviyeleri, TLH IL-6 seviyelerinden daha düşük olmasına rağmen bu istatiksel olarakanlamlı değildi. Aynı şekilde TLH IL-6 seviyeleri, AH IL-6 seviyelerinden daha düşükolmasına rağmen bu istatiksel olarak anlamlı bulunmadı. Gruplar içinde en uzun operasyonsüreleri TLH grubunda izlendi. LH grubunun TLH'dan anlamlı olarak daha kısa sürdüğübulundu.Sonuç olarak, laparoskopik cerrrahi açık cerrahiye göre daha az doku travmasına yolaçmaktadır; ancak, laparoskopik histerektomi tipleri arasında postoperatif enflamatuar yanıtaçısından bir fark yoktur. Buna göre, doku travmasının aynı, operasyon süresinin daha azolmasından dolayı uygun hastalarda LH, TLH'ya tercih edilebilir.
Özet (Çeviri)
SUMMARYThe extent of tissue trauma determines the degree of inflammatory response aftersurgical procedures. Due to the lesser degree of tissue trauma and reduced inflammatoryresponse in laparoscopy, there may be less postoperative pain and earlier discharge comparedto open surgical procedures. Increasing interest has been shown to laparoscopic hysterectomysince its first performance in 1989. Laparoscopic hysterectomy can be classified intolaparoscopic assisted vaginal hysterectomy, laparoscopic hysterectomy, and total laparoscopichysterectomy. Previous studies have compared the tissue trauma between laparoscopichysterectomy types and abdominal hysterectomy. However, to date, no study has examinedthe degree of tissue trauma in total laparoscopic hysterectomy (TLH), laparoscopichysterectomy (LH) and abdominal hysterectomy (AH) in a single study. Accordingly, wemeasured preoperative, immediate and 24th hour postoperative serum interleukin-6 (IL-6)and C-reactive protein (CRP) levels in a consecutive of patients who underwent hysterectomy.Groups were divided as TLH ( 15 patients ), LH ( 15 patients ) and AH ( 30 patients ).Postoperative 24th hour IL-6 and CRP levels were increased in all groups. CRP levels weresignificantly higher in AH group compared to either laparoscopy groups at postoperative 24thhour. There were no significant difference at the levels of CRP between the two laparoscopygroups. Postoperative 24th hour IL-6 levels were significantly lower in LH than AH.Although postoperative 24th hour IL-6 levels of LH were lower than TLH, this was notstatistically significant. Likewise, although postoperative 24th hour IL-6 levels of TLH werelower than AH, this was not statistically significant. The longest operation times wereobserved in TLH group. Operative times of LH were significantly lower than TLH.In conclusion, our results show that laparoscopic surgery causes less tissue traumathan the conventional open surgery; however we observed no difference between thelaparoscopic hysterectomy groups concerning the postoperative inflammatory response. Wemay prefer LH instead of TLH in suitable conditions since LH causes same level of tissuetrauma as TLH but has the advantage of significantly shorter operation times.