Extracorporeal dolaşımda priming solüsyonunda hydroxyethyl starch %6 130/0.4 (voluven), hes%10 200/0.5 ve ringer kullanımının enflamatuar yanıt ve morbidite üzerine etkileri
Effects of hydroxyethyl starch %6 130/0.4 (voluven), hes%10 200/0.5 ve ringer usage for priming solutıon on inflammatuary responce and morbıdıty in extracorporeal cırculatıon
  1. Tez No: 192880
  2. Yazar: GÖKSEL KILCI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. EYÜP HAZAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Biochemistry, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
1. ÖZET:EXTRACORPOREAL DOLAŞIMDA PRİMİNG SOLÜSYONUNDAHYDROXYETHYL STARCH %6 130/0.4 (VOLUVEN), HES%10 200/0.5 VERİNGER KULLANIMININ ENFLAMATUAR YANIT VE MORBİDİTE ÜZERİNEETKİLERİDr. Göksel Kılcı, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi AD,İzmir, Türkiye.([email protected])AMAÇ: Ekstrakorporeal dolaşım açık kalp cerrahisinin yapılmasına imkan tanıyanmodern tıbbın en önemli buluşlarından birisidir. Ekstrakorporeal dolaşımda kan ve kanıniçinde bulundurduğu elemanlar yabancı madde ve yüzeylerle temas halindedir.Ekstrakorporeal dolaşım sonrası kardiyak, pulmoner, renal ve serebral fonksiyonlardaönemli patolojik değişiklikler ile belirgin koagulopatiler gözlenmiştir. Bunlara ek olarakvücutta ateş, kapiller geçirgenlikte artış, interstisiyel sıvı birikimi ve lökositoz ile seyredensistemik değişiklikler saptanmıştır. Bu çalışmada farklı osmolaritede Ringer, HES %10200/0.5 ile HES%6 130/0.4 (voluven) sıvılarının prime solüsyonunda kullanımınınkompleman düzeylerindeki etkisi, kanama miktarı, kan kullanımı, PTZ, aPTZ ve renalfonksiyonlar ve CRP üzerine etkisi araştırılmıştır . Her üç solüsyon da dünyada primesolüsyonu olarak güvenle kullanılmaktadır.YÖNTEM: Bu çalışma 07.09.2005-17.04.2006 tarihleri arasında Dokuz Eylül ÜniversitesiTıp Fakültesi Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı'nda koroner arter bypassameliyatı yapılan 45 hasta üzerinde yapıldı. Hastalar eşit olarak üç gruba ayrıldı. Kontrolgrubunda priming solüsyonu 1100 cc ringer solüsyonu ile hazırlanırken çalışmagruplarında 1100cc HES %10 ve 1100cc voluven ile hazırlandı. Bunun dışında solüsyonastandart olarak, 3cc/kg %20 mannitol, 10mEq potasyum klorür, 30mEq sodyumbikarbonat ve10mEq magnezyum sülfat eklendi. Her üç gruptaki hastalardan CPB öncesiheparin verildikten sonra , CPB sonrası, dördüncü ve 24. saatte radiyal arter hattından kanörnekleri alındı. Kan örneklerinde CRP, C3 ve C4 düzeylerine bakıldı. Ayrıca hastaların 24saatlik drenajına, kullanılan kan miktarına, preoperatif ve postoperatif 24. saat Hemogram,PTZ, aPTT , INR, BUN, Kreatinin değerlerine bakıldı. Plasma kolloid onkotik basıncı, ciltinsizyonu öncesi, CPB sonrası 15. dakikada kardiyopleji verildikten sonra, CPBsonlandırılmadan önce, CPB sonrası ikinci ve dördüncü saat ölçüldü. Ayrıca hastalarınpostoperatif ekstübasyon süreleri de ölçüldü. Çalışmaya acil cerrahi uygulanan, preoperatifkreatinin>1.3mg%, Htc
Özet (Çeviri)
2.SUMMARY:EFFECTS OF HYDROXYETHYL STARCH %6 130/0.4 (VOLUVEN), HES%10200/0.5 VE RİNGER USAGE FOR PRİMİNG SOLUTION ON INFLAMMATUARYRESPONCE AND MORBIDITY IN EXTRACORPOREAL CIRCULATIONDr.Goksel Kilci, Dokuz Eylül University Faculty of Medicine Department ofCardiovascular Surgery, Izmir, Turkey.([email protected])OBJECTIVES: Extracorporeal circulation is one of the most important invention ofmodern medicine which induce open heart surgery possible. In extracorporeal circulationblood and ingredients of blood contact with given solution and artificial surfaces. Afterextracorporeal circulation coagulapathies and important pathological changes in cardiac,pulmonary, renal and cerebral functions. Also systemic diferentiations as fever, increasedcapillary permeability, increased interstitial fluid collection and leucocytosis reported. Inthis study Ringer, HES %10 200/0.5 and HES %6 130/0.4 solutions with differentosmolarity used in priming solution to search their effect on renal function, post operativebleeding, blood replacement and PT, aPTT, INR, Complement and CRP levels. All threesolutions were used safely as priming solution in worldwide.METHODS: We studied on 45 patients undergoing coronary artery bypass surgery atDokuz Eylül University Faculty of Medicine Department of Cardiovascular Surgerybetween dates 07.09.2005-17.04.2006. Patients divided into three groups. Priming solutionin control group prepared with Ringer solution and in experimental groups with 100ccHES 10% 200/0.5 AND HES 6% 130/0.4 solutions. Also priming solutions consisted ofmannitol 20% 3ml/kg BW, sodium bicarbonate 30 mEq, potassium chloride 10mEq andmagnesium sulphate 10mEq. Blood samples for CRP, C3, C4 were obtained: (1)afterintravenous heparin (3mg/kg) administration before CPB; (2) after CPB; (3) two hoursafter CPB and (4) four hours after CPB from radial arteriel line. Also we measure 24 hoursdrainage and amount of blood usage, preoperative and postoperative 24?th hour CBC, PT,aPTT, INR, BUN, Creatinin levels. Blood samples for plasma colloid oncotic pressurewere obtained: (1) after induction of anesthesia before skin incision; (2) 15 minute after theonset of CPB following cardioplegic cardiac arrest; (3) before weaning from CPB; (4) twohours after CPB and (5) four hours after CPB. Also we measured postoperative extubationtime. Patients showing the following characteristics were not included in the study:emergency operations; additional valvular diseases; impaired renal function (creatinine>1.3 mg%); hematocrit