Primipar emziren annelerde meme ucu sorunlarinin önlenmesinde farkli yöntemlerin etkinliğinin incelenmesi
The examination of the effectiveness of diffirent methods on prevention of nipple problems in breastfeeding primiparous mothers
- Tez No: 192882
- Danışmanlar: PROF. DR. AHSEN ŞİRİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 305
Özet
Araştırma, primipar emziren annelerde meme ucu sorunlarının önlenmesinde farklı yöntemlerin etkinliğini karşılaştırmak amacıyla deneysel olarak planlanmıştır.Araştırma, 01 Ekim 2006 ? 30 Ekim 2007 tarihleri arasında İzmir Dr. Ekrem Hayri Üstündağ Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi ve Sağlık Bakanlığı Ege Doğumevi ve Kadın Hastalıkları Eğitim Hastanesi Obstetri Kliniklerinde yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini, kriterlere uygun ve çalışmaya katılmaya gönüllü; 35 anne sütü uygulaması kontrol grubu, 35 sıcak kompres uygulaması deney grubu ve 35 çay kompresi uygulaması deney grubu olmak üzere toplam 105 anne oluşturmuştur.Veriler gerekli tüm izinler alındıktan sonra; görüşme, kayıt ve anket formu yöntemleri ile toplanmıştır. Veri toplamada, annelerin sosyo-demografik özelliklerini belirlemek üzere hazırlanmış ?Lohusa Tanıtım Formu?, emzirmenin değerlendirilmesi için kullanılan ?Emzirme Gözlem Formu? ve annelerin 14 gün boyunca evde doldurduğu ?Emzirme İzlem Formu? kullanılmıştır.İzmir Dr. Ekrem Hayri Üstündağ Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi ve Sağlık Bakanlığı Ege Doğumevi ve Kadın Hastalıkları Eğitim Hastanesi Obstetri Servisinde yatan vajinal doğum yapmış, kriterlere uygun ve katılmaya gönüllü olan anneler ile doğumdan sonra ilk 24 saat içinde görüşülmeye başlanmıştır.Araştırmaya, ilk önce meme ucuna anne sütü uygulaması kontrol grubu ile başlanmıştır. Daha sonra sıcak nemli çay ve sıcak nemli uygulama grubu verileri toplanmıştır. Annelere, Lohusa Tanıtım Formu (EK I), yüz yüze görüşme tekniği ile uygulanmış ve annenin verdiği yanıtlar kaydedilmiştir. Daha sonra annenin bebeğini emzirmesi gözlenerek, Emzirme Gözlem Formu (EKII) doldurulmuştur. Araştırma kapsamına alınan annelere, emzirmeyi teşvik amacı ile anne sütünün yararları ve başarılı emzirme konusunda eğitim yapılmıştır. Annelere eğitim verildikten sonra, tekrar annenin bebeğini emzirmesi gözlenerek ?Emzirme Gözlem Formu?(EKII) ikinci kez doldurulmuştur. Ayrıca, bebeğin emme gücünü değerlendirmede kullanılan sayısal ölçeği, son 24 saatte meme sorunlarının gelişmesini önlemek için annenin kullandığı yöntemi, bebeği besleme yöntemini, emzirme sayısını, meme ucu ile ilgili problem yaşama durumunu ve yaşadığı problemin emzirmeye etkisini belirleyen ?Emzirme İzlem Formu?nun (EK III) doldurulması konusunda annelere, hastanede bulundukları süre içinde eğitim yapılmıştır. Araştırmacı tarafından anneler beşinci günde evlerinde ziyaret edilerek anne sütünün yararları ve başarılı emzirme konusunda eğitim tekrarlanmış ve annelerin soruları yanıtlanmıştır. Anneler 14.
Özet (Çeviri)
This research was planned experimentally to investigate the effectiveness of different methods in nipple problems in breastfeeding primiparous mothers. It was carried out in the Obstetrics Clinics of the Izmir Dr. Ekrem Hayri Ustundag Gynecologic Diseases and Maternity Hospital and the Ege Maternity and Gynecologic Diseases Training Hospital of Department of Health, between 01 October 2006 and 30 October 2007. The sampling of the research consisted of a total of 105 mothers who met the inclusion criteria and volunteered to participate; 35 mothers randomized to mother-milk-application control group, 35 to hot-compress-application study group and 35 to tea-compress-application study group.Data were collected through interview, register and survey form methods after all necessary approvals were obtained. During data collection the following forms were used; a ?Puerperal Identification Form? which is developed to determine socio-demographic characteristics of mothers; a ?Breastfeeding Observation Form? which is used to evaluate the breastfeeding; and a ?Breastfeeding Follow-up Form? which is completed by mothers at home for 14 days.Mothers who have made normal vaginal deliveries and were staying in Obstetrics Ward of Diseases and Maternity Hospital and the Ege Maternity and Gynecologic Diseases Training Hospital of Department of Health and who were eligible and volunteer to participate were started being reviewed at postpartum 24 hours.Research was first started with mother-milk-application control group, followed by hot-compress-application and tea-compress-application study groups. ?Puerperal Identification Form? (Appendix-I) was applied by face to face interview technique and the answers given by mothers recorded. Subsequently, ?Breastfeeding Observation Form? (Appendix-II) was filled out by observing when mothers? breastfeeding their babies. To encourage breastfeeding, training related to the benefits of mother-milk and successful breastfeeding was given to the mothers included in the scope of research. After training, the ?Breastfeeding Observation Form? (Appendix-II) was refilled out by observing while mothers breastfeeding their babies. In addition, during their hospital-stay mothers also received training related to completion of ?Breastfeeding Follow-up Form? (Appendix-III) which determines the numeric scale used to evaluate the suckling-strength of the babies, the method used by the mother to prevent development of breast problems within 24 hours, infant feeding method, breastfeeding count, the status concerning experiencing nipple problems and the affect of problems experienced on breastfeeding. Researcher visited mothers at their homes on day five and repeated the training concerning the benefits of mother-milk and successful breastfeeding and mothers? questions were answered.