Investigation of organochlorinated pollutant levels in human breast milk and their genotoxic effects on mammary epithelial cells
İnsan anne sütünde organoklorlu kirletici düzeylerinin ve genotoksiklerinin araştırılması meme epitel hücreleri üzerindeki etkileri
- Tez No: 786409
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Kalıcı organik kirleticiler (KOK) çevre ve insan sağlığı için tehdit oluşturmaktadır. Bu çalışmada, anne sütünün yağında biriken organoklorlu pestisitlerin (OCP'ler) ve poliklorlu bifenillerin (PCB'ler) konsantrasyonları araştırıldı. Emziren annelerden, meme kanseri risk faktörlerini içeren anket formunu doldurmaları istendi. Ek olarak, dökülmüş epitel hücrelerindeki potansiyel DNA hasarı, Comet Assay kullanılarak analiz edildi. İstanbul'da yaşayan toplam 62 sağlıklı emziren anne bu çalışmaya gönüllü olarak katılmıştır. Yeditepe Üniversitesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulu, çalışma protokolünü onayladı ve gönüllülerden yazılı onam alındı. Süt örneklerinden izole edilen DNA'nın genotoksisite düzeyi Comet Assay ile belirlendi. Anne sütünde biriken OCP'lerin ve PCB türevlerinin (PCB 28, PCB 52, PCB 101, PCB 118, PCB 138, PCB 153, PCB 180 ve PCB 202) miktarı gaz kromatografisi ile analiz edildi. Bu çalışmada araştırılan OCP'ler, α-benzenhekzaklorür, β-benzenhekzaklorür, δ-benzenhekzaklorür, hekzaklorobenzen (HCB), 2,4'-diklorodifenildikloroetilen (o,p-DDE), 4,4'-diklorodifenildikloroetilen (p,p-DDE), 2,4'-diklorodifeniltrikloroetan (o,p-DDT), 4,4'-diklorodifeniltrikloroetan (p,p-DDT), 2,4'-diklorodifenildikloroetan (o,p-DDD) ve 4,4' - diklorodifenildikloroetan (p,p-DDD) olarak sıralanabilir. Her emziren anneden bir anket doldurularak demografik, beslenme ve üreme sağlığı bilgileri elde edildi. Analizde anne sütünde tespit edilen en yüksek PCB türevleri PCB 153 (1983±2050 ng/g lipid), PCB 101 (274,4±292,7 ng/g lipid) ve PCB 180 (96,21±156,2 ng/g lipid) olarak tespit edildi. Süt örneklerinde en düşük PCB türevi PCB 202 (7,51±7,78 2 ng/g lipid) olarak belirlendi. Tespit edilen en yüksek OCP, p,p-DDT (139.8±271.1 ng/g lipid) olarak belirlendi ve DDT metabolitleri hemen hemen aynı seviyede olduğu görüldü. Anne sütünün yağ fraksiyonunda bulunan en düşük OCP, HCB (1,44±0,69 ng/g lipid) olarak belirlendi. HCH'nin en yüksek düzeyi, lindan olarak da bilinen Gamma-HCH (91,62±207,3 ng/g lipid) olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Persistent organic pollutants (POPs) pose a threat for the environment and human health. In this study, we investigated concentrations of organochlorinated pesticides (OCPs) and polychlorinated biphenyls (PCBs) accumulated in the fat of the human breast milk. Lactating mothers were asked to fill the questionnaire form including established risk factors associated with breast cancer development. In addition, potential DNA damage in exfoliated epithelial cells was analyzed by using Comet Assay. A total of 62 healthy lactating mothers living in Istanbul volunteered to participate in this study. Yeditepe University Clinical Research Ethics Committee approved the study protocol, and written consent was obtained from the volunteers. The genotoxicity level of the DNA isolated from human breast milk was determined by Comet Assay. The amount of OCPs and PCB congeners accumulated in human breast milk was analyzed by gas chromatography. These indicator PCB congeners were analyzed: PCB 28, PCB 52, PCB 101, PCB 118, PCB 138, PCB 153, PCB 180 and PCB 202. The OCPs investigated in the present study were α-benzenehexachloride, β-benzenehexachloride, δ-benzenehexachloride, hexachlorobenzene (HCB), 2,4′-dichlorodiphenyldichloroethylene (o,p-DDE), 4,4′-dichlorodiphenyldichloroethylene (p,p-DDE), 2,4′-dichlorodiphenyltrichloroethane (o,p-DDT), 4,4′-dichlorodiphenyltrichloroethane (p,p-DDT), 2,4′-dichlorodiphenyldichloroethane (o,p-DDD), and 4,4′- dichlorodiphenyldichloroethane (p,p-DDD). Demographic, dietary and reproductive health information was obtained by filling a questionnaire from each lactating mother. The analysis showed that highest levels of PCB congeners were PCB 153 (1983±2050 ng/g lipid), PCB 101 (274.4±292.7 ng/g lipid) and PCB 180 (96.21±156.2 ng/g lipid) detected in human breast milk. The lowest PCB congener was determined as PCB 202 (7.51±7.78 2 ng/g lipid) in the milk samples. The highest OCPs detected were p,p-DDT (139.8±271.1 ng/g lipid) and remained metabolites of DDTs had nearly the same levels. The lowest OCP was determined as HCB (1.44±0.69 ng/g lipid) in fat fraction of the human breast milk. The highest level of HCH was detected as Gamma-HCH (91.62±207.3 ng/g lipid) which is also known as lindane.