Elektrokimyasal DNA biyosensörleri ile Vitamin D reseptör genindeki polimorfizmlerin saptanması
Detection of polymorphisms in the Vitamin D receptor gene with an electrochemical DNA biosensor
  1. Tez No: 192885
  2. Yazar: NİLAY ALADAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞENGÜN ÖZSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Eczacılık ve Farmakoloji, Genetik, Tıbbi Biyoloji, Biotechnology, Pharmacy and Pharmacology, Genetics, Medical Biology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Çalışmada, vitamin D reseptöründe (VDR'de) görülen Apa I tek nokta polimorfizminin elektrokimyasal olarak tayinine yönelik hibridizasyona dayalı yenilenebilir bir biyosensör geliştirilmiştir. Biyosensör, Apa I polimorfizmine ait 21 bazlık sentetik tek sarmal (prob) dizilerin ve PCR ürünü dizilerinin biyosensör yüzeyine bağlanmasına ve bu oligonükleotidlerin tam karşılığı ve tek bazı hedeften farklı olan dizilerle kalem grafit üzerindeki hibridizasyonuna dayanmaktadır. Elektrokimyasal hibridizasyon indikatörü olarak çift sarmal DNA arasına interkale olan Meldola Mavisi (MDB) kullanılmıştır. dsDNA, ssDNA ve SNP içeren dizinin tayini DPV tekniği kullanılarak MDB'nin -0.130 V ± 0.005'daki voltametrik indirgenme sinyalinin değişiminin ölçülmesiyle gerçekleştirilmiştir. Çalışmada MDB sinyalini etkileyen prob ve hedef konsantrasyonu, hibridizasyon, bağlanma ve yıkama zamanı gibi birçok parametre incelenmiştir.Çalışmamızda, geliştirmiş olduğumuz elektrokimyasal DNA biyosensörü VDR'deki Apa I polimorfizminin saptanmasına yönelik hızlı ve güvenilir sonuçlar vermiştir. Literatürde bu mutasyonun elektrokimyasal biyosensörle tayinine yönelik kayıta rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a hybridization-based disposable electrochemical DNA biosensor for the electrochemical detection of an Apa I single nucleotide polymorphism (SNP) in the vitamin D receptor (VDR) gene was developed. The biosensor is based on the immobilization of the 21-base single-stranded oligonucleotides (probe) and PCR amplicons related to the Apa I polymorphism sequences, and hybridization of these oligonucleotides to their perfectly complementary target sequences and to target sequences containing single mismatches on a pencil graphite electrode (PGE). An electroactive Meldola's Blue (MDB), which intercalates between the base pairs in a hybrid duplex, was used as an electrochemical indicator. The discrimination of dsDNA, ssDNA, DNA containing a single mismatch was achieved by measuring changes in the voltammetric reduction signal of MDB at -0.130 V ± 0.005 using DPV. We investigated several factors affecting the MDB signal, such as probe concentration, target concentration, hybridization time, accumulation time, and washing time.In this study, an electrochemical DNA biosensor is described that offers fast and reliable results for the detection of the Apa I polymorphism in the vitamin D receptor. In literatüre, this is the first study demonstrating the electrochemical detection of the Apa I polymorphism in the VDR gene.