Kobalt (III) asetatin iki kutuplu damlamalı reaktörde elektrokimyasal olarak elde edilmesi ve prosesin optimizasyonu
  1. Tez No: 2329
  2. Yazar: SALİM ÖZTABAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜLKER BAKIR ÖĞÜTVEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
İV bzm Bu çalışmada, kobalt (111) asetatın» iki kutuplu damla- malı reaktör kullanılarak elektrokimyasal olarak elde edil mesi araştırılmıştır. Elektrolit olarak, % 90 asetik asit ve % 10 su karışımında çözünmüş kobalt (11) asetat tetrahid- rat (0,1 M veya 0,05 M), destek elektrolit olarak da sodyum asetat kullanılmıştır. Bu yöntemle, kobalt(ll) asetatın, kobalt(lll) asetata % 45 oranında dönüşümü sağlanmıştır. Elde edilen kobalt (111) asetatın miktarı volümetrik titrasyonla ve spektrofo- tometrik yöntemle paralel çalışılarak bulunmuştur. Uygulanan gerilim, akımın, elektrolit akış hızının, elektrolit derişiminin ve zamanın bir fonksiyonu olarak hesaplanmıştır. Akım verimi, ürün verimi, hacim-zaman ve rimi, enerdi tüketimi de bulunmuştur. J3u çalışmada iki kutuplu damlamalı reaktörün değişik koşullarda verimli olarak kullanılabileceği sonucuna va rılmıştır. Deney sonuçlarına göre, kobalt(lll) asetatın 3-6 kwh/kg enerji ttiketimiyle elde edilmesi, prosesin endüstriye ekonomik olarak uygulanabileceğini göstermek tedir.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY In this research the electrochemical generation of co balt (111) acetate using bipolar trickle bed reactor was in vestigated. Oobalt(li; acetate tetrahydrate (0,1 M or 0,05 M) dissolved in the mixture of 90 % acetic acid and 10 % Water and sodium acetate as supporting electrolyte were used as electrolyte. In this method cobalt (11) acetate was transformed to 45 % cobalt (111; acetate. The amount of cobalt ^111) acetate produced was determined by volumetric titration and by spec- trophotometric method by studying parallel. Uurrent efficiency, product yield, space time yield, energy consumption were calculated as functions of applied voltage, current, electrolyte flow rate, electrolyte concen tration and time. It was found out that the bipolar trickle bed reactor investigated in this research can be ^used efficiently in different conditions. According to the experimental results, the production of cobalt^lll) acetate with the. energy consump tion Of 3-6 kwh/kg shows that this process can toe applicable economically in the industry.