Akciğer kanserli olgularda uyku bozuklukları
Sleep disorders in lung cancer patients
- Tez No: 192886
- Danışmanlar: PROF. DR. OYA İTİL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Psikiyatri, Chest Diseases, Psychiatry
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZETAkciğer Kanserli Olgularda Uyku BozukluklarıAmaç: Akciğer kanserli hastaların uykularını değerlendirmek, olası uyku problemlerinive bunların sıklığını saptamakMetod: İki kısımdan oluşan çalışmaya, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi(DEÜTF) Göğüs Hastalıkları Kliniğince takip edilen Karnofsky' si 60'ın üzerinde olan, ciddinefes darlığı ve ağrısı olmayan, tanı konmuş nörolojik, psikiyatrik ve solunumsal uykuhastalığı bulunmayan ve beyin metastazı saptanmayan akciğer kanseri tanılı olgular alınmıştır.Çalışmanın ilk kısmı olan anket aşamasına 87 olgu, ikinci kısmı olan polisomnografi (PSG)aşamasına 29 olgu dahil edilmiştir.Veri toplama formları olarak, demografik ve akciğer kanseri ile ilgili bilgiler, EpworthUykululuk skalası, DEÜTF Uyku Merkezi uyku bozuklukları anketi ve Hastane AnksiyeteDepresyon skalası kullanılmıştır. PSG yaptırmayı kabul eden olgular, bir gece UykuMerkezinde yatırılarak uyku kayıtları yapılmıştır.Bulgular: Yaş, anksiyete, depresyon veya halsizlik varlığı uyku bozuklukları ileyakından ilişkili bulundu. Olguların %26.4'ünde uykuya dalma ve sürdürme sorunu,%35.6'sında sabah erken uyanıp uyuyamama, %52.9'unda öğlen saatlerinde uyuklama ve%52.9'unda halsizlik mevcuttu. Uykusuzluk yakınması %54.9 oranında saptandı ve ortalamauykusuz kalınan gece sayısı 2.6 idi.Polisomnografik olarak değerlendirilen hastaların ortalama toplam uyku süresi 327.6dakika (dk), uyku periyodu boyunca uyanıklık süreleri 112.1 dk, uykuya dalış süreleri 18.2dk, gece boyu uyanıklık sayısı 18.1, uyku verimliliği %74.4 saptandı. NREM evrelerininsüreleri ortalama olarak normal sınırlar içinde idi.Olguların %65.5'da AHI ⥠5 olarak saptandı. Bir olgu ağır Obstruktif Uyku ApneSendromu (OUAS) ile uyumluydu. Huzursuz Bacak Sendromu sıklığı ise %6.8 olaraksaptandı.Sonuç: Akciğer kanserli hastalar arasında uykusuzluk ve gün içi uyuklama, halsizlikyakınması oldukça sıktır. Akciğer kanseri ve OUAS birlikteliği beklenenin üzerindesaptanmıştır. Kanser hastalarında ikincil sebepler yanında primer uyku bozuklukları da akıldatutulmalı, altta yatan nedenler araştırılmalı, gerekli olgularda PSG ile ileri incelemeyapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
SUMMARYSleep Disorders in Lung Cancer PatientsAim: To evaluate the sleeping activity of the lung cancer patients and find out theproblems aassociated with sleep and their frequency.Method: The patients with the diagnosis of lung cancer who had a Karnofsky scoreover 60, did not have a serious dyspnea or pain, did not have a neurological, psychiatric,respiratory disease or cranial metastasis were included in this study. 87 patients were includedin the survey, which was first part of the study; and 29 were included in the second part,which contains polisomnography.Information about demography and lung cancer, Epworth Sleepiness Scale, DokuzEylül University Faculty of Medicine Sleeping Center sleep disorders survey and Hospital?sAnxiety-Depression Scala were used as collecting data forms. The patients that accepted tohave polisomnography were hospitalized in Sleeping Center for one night to have theirsleeping records.Findings: Age, anxiety, depression and fatigue were found highly related with sleepdisorders. In 26.4% of the patients, there was a problem at falling asleep and going onsleeping, in 35.6%, a problem of waking up early in the morning and not to be able to getasleep again, in 52.9%, a problem at napping at noon; also 52.9% had fatigue. The complaintof sleeplessness was determined in 54.9% and the number of the average sleepless nights was2.6.The patients analysed with polisomnography, had an average total sleeping period as327.6 minutes, and 112.1 min. as wakefulness time during sleeping period, 18.2 min. as thetime up to fall asleep, 18.1 as the number of awakeninigs during the night and the percentageof the sleep efficiency was %74.4. The periods of the phases of NREM were found in normalvalues. In the 65.5% of the patients, AHI was ⥠5. One patient was diagnosed as severe OSASand the frequency of Restless Leg Syndrome was found to be 6.8% in the patients.Conclusion : In the lung cancer patients; sleeplessness, napping in the day and fatigueare seen frequently. The togetherness of lung cancer and OSAS was found to be higher thanexpected. In cancer patients, primary sleep disorders should also be kept in mind besides thesecondary reasons. The possible etiology has to be investigated and in the certain patients,advanced research has to be done by polisomnography.