Fare oosit / zigotunda HCO3- / Cl- değiştirici aktivitesinin mayotik matürasyon sürecindeki değişimleri
Changes of HCO3- / Cl- exchanger activity during meiotic maturation on mouse oocyte / zygotes
  1. Tez No: 192962
  2. Yazar: ALİ ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEREF ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Fare Oosit / Zigotunda HCO3- / Cl- Değiştirici Aktivitesinin Mayotik MatürasyonSürecindeki DeğişimleriBüyüyen gelişen fare oositlerindeki hücre içi pH (pHi) düzenleyici sistemler,mayotik yeterlilik ile kazanılmakta ve Germinal Vezikül (GV) aşamasına ulaştığındatam olarak aktif hale gelmektedirler. Ancak mayotik matürasyon aşamalarında budüzenleyici sistemlerin inhibe edilebildiği yolunda bulgular mevcuttur. Nitekim asitşoklara karşı oositlerin savunma mekanizmasından biri olan Na+/H+ değiştiricisinin busüreçte aktivitesinin baskılandığı saptanmıştır. Diğer yandan asidoza karşı diğer birsavunma mekanizması olan Na+,HCO3-/Cl- değiştiricisinin bu süreçte gittikçe artanaktivitesi olduğu yolunda bulgular elde edilmiştir. Bu çalışmada ise, alkali şoklara karşıhücreyi koruyan HCO3 -/Cl- değiştirici (AE) aktivitesinin mayotik matürasyon ile ilişkisiincelenmiştir.Çalışmada Balb/c soyu dişi fareler indüklenerek uygun zamanlarda GV,Metafaz I (MI), Metafaz II (MII) oositler, veya kopülasyonları sağlanarak pronüklear(PN) aşamadaki zigotlar elde edildi. Kültür ve kayıt solüsyonları olarak KSOM esaslısolüsyonlar kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Changes of HCO3- / Cl- Exchanger Activity During Meiotic Maturation on MouseOocyte / ZygotesIntracellular pH regulatory systems of growing mouse oocytes are acquired withmeiotic competence, and when oocyte reaches to germinal vesicle (GV) stage theybecome full activity. But there are some evidence about these systems are inhibited onmeiotic maturation process. It has been determined that activity of Na+/H+ exchangerwhich is defence mechanism against acid shock is inhibited in this process. On the otherhand, we found evidence about gradually increasing activity of Na+,HCO3 -/Cl-exchanger which is other defence mechanism against acidosis in this process. The aimof this study was investigate relationship between meiotic maturation and activity ofHCO3-/Cl- exchanger (AE) which protects cells against to alkalosis.GV, Metaphase I (MI), Metaphase II (MII) oocytes and pronuclear (PN)zygotes were obtained from Balb/c strain mouse following superovulation protocol.KSOM based solutions were used as culture and recording solutions.