Kronik osteomiyelitli hastalarda fistül ağzı akıntı kültürü ile kemik doku kültürü sonuçlarının karşılaştırılması
Comparision of the results of sinus track culture and bone culture in chronic osteomyelitis
- Tez No: 192991
- Danışmanlar: PROF.DR. CELAL AYAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Ortopedi ve Travmatoloji, Clinical Microbiology and Infectious Diseases, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZETKRON K OSTEOM YEL TL HASTALARDA F STÜL AĞZI AKINTI KÜLTÜRÜLE KEM K DOKU KÜLTÜRÜ SONUÇLARININ KARŞILAŞTIRILMASIMehmet UluğDÜTF Klinik Mikrobiyoloji ve nfeksiyon HastalıklarıGiriş: Osteomiyelit, farklı mikroorganizmalara bağlı olarak gelişen, kemik ve kemikiliğinin inflamatuvar bir hastalığı olarak tanımlanır. Bu çalışmada, kronik osteomiyelitlihastalardan alınan fistül ağzı ve kemik doku örneklerinde üreyen etkenler karşılaştırılmış oluposteomiyelitin mikrobiyolojik tanısında bu örneklerin ne dereceye kadar yardımcı olduğusaptanmaya çalışılmıştır.Materyal ve Metod: Bu çalışmaya Mayıs 2005 ile Eylül 2006 tarihleri arasında DicleÜniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde yatan, klinik olarak kronik osteomiyelit ile uyumlu43 hasta alındı.Bulgular: Hastaların 29'u (%67) erkek, 14'ü (%33) kadındı. Hastaların yaş ortalaması±SD30,6 ± 3,6 yıl, ESH ortalaması±SD 82,7 mm/saat ± 4,4, CRP değeri ortalaması±SD 122,4mg/dl ± 11, lökosit sayı ortalaması±SD 11099,3/mm3 ± 640 olarak bulundu. ESH ve CRPyüksekliği istatistiksel olarak da anlamlı bulunurken, lökosit sayısı anlamlı bulunmadı. Kemikdoku kültüründe en sık izole edilen mikroorganizmalar, stafilokoklar %72,5 (29/40),Escherichia coli %10 (4/40), P. aeruginosa %10 (4/40), Proteus mirabilis %7,5 (3/40) idi.Tüm hastalar içerisinde her iki kültürde aynı mikroorganizmanın izole edilme oranı %62,7 idi.Bu oran stafilokok osteomiyelitlerinde ise %78 olarak saptandı.Sonuç: Çalışma sonucunda fistül ağzı akıntı örnekleri ile kemik doku örneklerinden izoleedilen infeksiyon etkenleri arasında %37,3 gibi büyük bir uyumsuzluk olduğu görülmüştür.Bu da yaklaşok olarak her 10 hastadan dördünde tedavide başarısızlık anlamına gelmektedir.KOM'da antibiyoterapi başlamadan önce, alınacak kemik doku kültürünün sonucunubeklemek, hem uygun tedavi rejiminin başlanmasına hem de gereksiz antibiyotik kullanımınınönlenmesine neden olur.
Özet (Çeviri)
SUMMARYCOMPARISION OF THE RESULT OF SINUS TRACK CULTURE AND BONECULTURE IN CHRON C OSTEOMYELITISMehmet UluğDepartment of Clinical Microbiology and Infectious Diseases,Dicle University Medical Faculty, DiyarbakirPurpose: The infection of bone that contains bone marrow called osteomyelitis, whichwas caused by different microorganisms. In this study, we aimed to determine the diagnosticvalue and accuracy of cultures of material from a sinus track compared with those of culturesof bone specimens have been controversial.Material and Method: Prospective study conducted at Hospital University of Dicle, a1090-bed university based hospital located in Diyarbakir, Turkey. Between May 2005 andSeptember 2006 sinus track cultures were compared with those of bone cultures from 43patients with chronic osteomyelitis.Results: The patients? mean age was 30,6 ± 3,6 year, and 29 (67%) were male and 14(33%) were female. Their mean ESR, CRP and WBC were found 82,7 mm/hour ± 4.4, 122,4mg/dl ± 11, 11099,3/mm3 ± 640 respectively. The high level of CRP and ESH weredetermined meaningful, but WBC number was not meaningful by statistically. Organismsisolated from bone cultures were staphylococcus 72,5% (29/40), Escherichia coli 10% (4/40),Pseudomonas aeruginosa 10% (4/40), Proteus mirabilis 7,5% (3/40) respectively. Cultures ofsinus track and bone specimens gave identical results in 62,7% of patients, with slightly betterconcordance in chronic osteomyelitis caused by staphylococcus 78% than by all otherbacterial species.Conclusion: The correlation between sinus track and bone cultures was 37,3%. Thatmeans, the failure in the treatment at four patients in 10.The value of bone culture in thetherapy of osteomyelitis must be emphasised; it is the only reliable means of determining theresponsible agent, and then basing antibiotic therapy on this.