Hemodiyaliz ve periton diyalizi tedavisi gören kronik böbrek yetmezliği hastalarının yaşam kalitesinin karşılaştırılması
Comparison of life quality of chronic renal failure patients on haemodialysis and peritoneal dialysis
  1. Tez No: 193002
  2. Yazar: ZEHRA MELTEM KOÇER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. REHA DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
1€ZETHemodiyaliz ve Periton Diyalizi Tedavisi G•ren Kronik B•brek YetmezliğiHastalarının Yaşam Kalitesinin KarşılaştırılmasıAraştırmada, Hemodiyaliz (HD) ve Periton diyalizi (PD) tedavisi görenkronik böbrek yetmezliği hastalarında yaşam kalitesinin öl„…lmesi ve yaşamkalitesini etkileyen etmenlerin belirlenmesi ama„landı.Araştırmada 15 Mayıs-15 Ağustos 2005 tarihleri arasında AntalyaDevlet Hastanelerinde tedavi gören HD ve PD hastalarının t…m…ne ulaşılmasıhedeflendi. Araştırma Antalya Devlet Hastanelerinde HD ve PD tedavisi gören (77HD, 110 PD) 187 diyaliz hastası …zerinde yapıldı. Veriler anket formu (15 soru) veSF-36 yaşam kalitesi öl„eği kullanılarak toplandı. Hastaların yaşam kalitesinideğerlendirmek i„in SF-36 değerlendirme testi kullanıldı ve ortalama fizikselkomponent ve mental komponent skorları hesaplandı. Fiziksel Komponent (FK) veMental Komponent (MK) skorları ile diyaliz t…r…, serum alb…min d…zeyi, cinsiyet,yaş, eğitim d…zeyi, hemodiyalize giriş yolları, eşlik eden kronik ve sahip olduklarıbulaşıcı hastalıklar karşılaştırıldı.Veriler ortalama †standart sapma olarak verildi.
Özet (Çeviri)
3SUMMARYComparison Of Life Quality Of Chronic Renal Failure Patients OnHaemodialysis And Peritoneal DialysisThis study was made for finding out the life quality and its determinantsin chronic renal failure patients who are being treated by haemodialysis or peritonealdialysis.The aim of this study plan was to reach all the patients on a chronichemodialysis and peritoneal dialysys treatment at Antalya Government Hospitalwithin the period of 15.05.2005-15.08.2005. Investigation was operated on 187dialysis patients undergoing HD (n=77) and PD at the Antalya State Hospitals. Dataswere collected from a questionnaire form and an SF-36 life quality scale. The lifequality assessment was made by using SF-36 Evaluation Test and average physical(PC) and mental components (MC) were calculated. PC and MC scores werecompared with the type of dialysis performed, serum albumin level, sex, age, andeducational status.Data were recorded asan average standard deviation and analysıs weremade by using T-Test, ANOVA and correlation analyses.