Koroner arter hastalığının tip 2 diyabetes mellitus hastalarında miyokard fonksiyonları üzerine etkisi
The effect of coronary disease on myocardial function in tip 2 diabetes mellitus patients
- Tez No: 193015
- Danışmanlar: PROF.DR. UĞUR KEMAL TEZCAN, Y.DOÇ.DR. OZAN ÜTÜK, Y.DOÇ.DR. ÖZGÜR BAYTURAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Kardiyoloji, Endocrinology and Metabolic Diseases, Cardiology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
VII. ÖZETDiyabetes mellitus kalp yetersizliği gelişimini bağımsız olarak arttır-maktadır. Kalp yetersizliği gelişimine katkıda bulunan en önemli faktörlerise koroner arter hastalığı, sistemik hipertansiyon ve diyabetikkardiyomyopatidir. Biz farklı koroner arter hastalığı düzeylerinin kardiyakfonksiyonlar üzerine etkisini pulse waved doku Doppler yöntemiylearaştırdık.Kardiyovasküler yönden asemptomatik tip 2 diyabetes mellituslu 59hasta standart 2-D, M-mod, konvansiyonel Doppler ve doku Doppleryöntemleriyle incelendi. Koroner anjiyografi sonuçlarına göre gruplaraayrıldı ve parametreler karşılaştırıldı.Konvansiyonel ekokardiyografik yöntemle sol ventrikül sistolikfonksiyonları normal saptanan diyabetik hastaların doku Doppleri ilemiyokard fonksiyonları değerlendirildiğinde koroner arter hastalığınındüzeyi ile sistolik ve diyastolik fonksiyonlar arasında anlamlı bir korelasyonolmadığı saptandı.Ayrıca kardiyovasküler yönden asemptomatik uzun süreli diyabetikhastalarda diyastolik disfonksiyonu belirlemede hem konvansiyonel hemde pulse waved doku Doppler' in kullanılabileceği düşünüldü. Böylelikleliteratürde yaygın olarak kabul edilen ?Doku Doppler' in diyastolikdisfonksiyonu saptamadaki konvansiyonel Doppler' e üstünlüğü? görüşüçalışma grubumuzu oluşturan diyabetik hastalarda ortadan kalkıyor gibigörünmektedir.39
Özet (Çeviri)
VIII. SUMMARYDiabetes mellitus increases is an acknowledged risk factor for theoccurrence of heart failure. Risk factors leading to the development ofheart failure are coronary disease, systemic hypertension and diabeticcardiomyopathy. We investigated the relation between the extent ofcoronary disease and cardiac function using pulse waved tissue Doppler.59 patients with adult type diabetes mellitus followed for 10 years,had been evaluated using Standard 2 Dimensional, conventional Doppler,M mode and tissue Doppler.Patients had been classified in different groups according to theseverity of coronary lesions assessed by coronary angiography. Wecompared parameters of different groups.In asymptomatic diabetic patients with normal left ventricular function,the presence and the extent of coronary artery lesions, had no significantadditional effect on systolic and diastolic function assessed by tissueDoppler compared to diabetic patients without coronary disease.Furthermore, conventional Doppler and pulse tissue Doppler arefound to be comparable for assessment of diastolic functions in diabeticpatients with coronary disease.We presume that the clinical value of tissue Doppler for assessingdiastolic dysfunction in long term diabetic patients is not superior toconventional Doppler.40