Mekonyumun fetal yara iyileşmesi üzerine etkileri
The effects of meconium on fetal wound healing
  1. Tez No: 193019
  2. Yazar: MEHMET ERDAL MEMETOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. METE KAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZETPrenatal tanı yöntemlerinin gelişimi ile doğumsal anomalilere erken tanı konulmasıfetal cerrahi girişimleri daha fazla gündeme getirmiştir. Fetal cerrahinin avantajları arasında,yara iyileşmesinde skar ve yara kontraksiyonunun olmaması ve yetişkin yaralara göre dahahızlı yara iyileşmesinin olması başta gelmektedir. Ancak fetal stres gibi durumlarındameydana gelebilecek intrauterin defekasyon, amniyon sıvısının mekonyum ile boyanmasınaneden olabilir ve fetal cerrahi yaraları etkileyebilir. Bu çalışma, fetal deride oluşturulan ciltyaralarının iyileşmesinde mekonyumun etkilerini araştırmak amacı ile yapılmıştır.20 adet gebe Wistar Albino cinsi sıçan her birinde 10 sıçan olacak şekilde iki grubaayrıldı. Hamileliğin 16. günü anne sıçanlara laparatomi uygulandı, histerotomi yapılmadanfetal sıçanlara cilt-ciltaltı kesi yarası oluşturuldu ve işlem sonunda uterus içine 0,5 mLizotonik süspansiyonu (Kontrol grubu, n=32) ve mekonyum süspansiyonu (Deney grubu,n=34) verildi. Laparotomileri kapatılan anne sıçanlara 21. gün tekrar laparotomi uygulandı vefetal sıçanlar toplandı. Toplanan fetusların sırt yaraları makroskobik ve histopatolojik olarakyaralarda renk, mekonyum pigment varlığı, granülasyon dokusu, skar dokusu yönündendeğerlendirildi. Sonuçlar istatiksel olarak karşılaştırıldı.Her iki grupta skar oluşumu gözlenmedi. Deney grubunda minimal koyupigmentasyon dışında gruplar arasında anlamlı bir fark bulunamadı. Histopatolojik olarak,mekonyumlu amniyotik sıvı verilen grupta belirgin mononükleer hücre ve fibroblastinfiltrasyonu görüldü.
Özet (Çeviri)
SUMMARYRecently, with the development of prenatal diagnostic methods, fetal surgicalinterventions are more frequently used. Faster wound healing without scar or woundcontraction is the main advantage of fetal surgery compared to adult surgery. However,intrauterine defecation, which occurs due to any kind of fetal stress may affect on the fetalwound healing. The purpose of our study to demonstrate the affects of meconium on fetalwound healing.20 pregnant Wistar Albino rats randomly were devided into 2 groups, each formed of10 rats. Laparatomy was made at 16th day of pregnancy. Dermal-subdermal incisions weremade to back of each fetus without hysterotomy. After formation of incisions, in controlgroup; 0,5 mL isotonic solution (n=32) was instilled into uterus and in experiment groupmeconium suspension (n=34) was given into the uterus. Laparatomy incisions were closed. At21st day of gestation, rats were re-opened from the same incision and fetal healed woundswere collected for macroscopic (color, presence of meconium pigment, granulation tissue andscar tissue) and histopathologic examinations. Results were statistically compared.No scar formation was observed in either group.