Dansa yeni başlayan ve uzun süredir dansla uğraşan 18-25 yaş arası bay ve bayanlarda 3 aylık latin amerikan dansı cha cha eğitiminin kardiyo-respiratuvar parametrelere etkisi.
Cardio-respiratory effects of 3 month latin american cha cha dance training on 18-25 ages men and women of 5-9 years dancing dancers and beginners of dance training groups.
  1. Tez No: 193028
  2. Yazar: DENİZ YENİGELEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KUBİLAY UZUNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Spor, Physiology, Sports
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Dans büyük kas gruplarının yoğun şekilde kullanıldığı, gravite dışındaönemli bir dirence karşı yapılmadığından aerobik düzeyde kabul edilen bir egzersiztürüdür. Kardiyorespiratuvar performansı geliştiren aerobik egzersizler dayanıklılığıartırarak yaşam kalitesini ve süresini uzatır. Aerobik egzersizler içinde dans sadecekardiyorespiratuvar performansı değil esneklik ve dengeyi de geliştirdiğinden her yaşiçin özel bir öneme sahiptir. Dans özel araç-gereç ve ortam gerektirmemesiyle ucuz,kolay ve eğlendirici bir aerobik egzersiz metodu olarak son yıllarda artan bir ilgiylearaştırılmaktadır. Fakat dansın kardiyorespiratuvar performans gelişimine etkisi yapılandansın çeşidine, şiddetine, sıklığına, süresine ve dansla uğraşı yılına bağlı olarakdeğişecektir. Yapılan literatür taramasında eşli dansların fizyolojik etkileri üzerinesadece birkaç çalışmaya rastlanmıştır. Bu çalışmada, Eskişehir'deki özel bir Dans veSpor Okulunda eşli dans takımında bulunan ve ayrıca eşli dans eğitimine yeni başlayan18-25 yaşları arası bayan ve erkeklerde uygulanmakta olan üç aylık eşli dans antrenmanprogramının antropometrik ve kardiyo-respiratuvar fonksiyonlar üzerine etkileri CPX-25 egzersiz protokolü uygulanarak ergospirometre ile değerlendirilmiştir.Araştırmamıza, Eskişehir' de bulunan Spor ve Dans Okulunda eşli danseğitimi alan 4 bayan, 4 erkek; aynı okulun dans takımında bulunan 4 bayan, 4 erkek vesedanter 4 bayan, 4 erkek olmak üzere toplam 24 kişi katılmıştır. Eğitim ve uzun süredirdans ile uğraşan dansçı grubuna 3 ay süresince eşli dans eğitimi yaptırılmış, sedantergrup ise hiçbir egzersiz çalışmasına alınmamıştır. Bireylerin araştırmanın başında ve 3ay sonrasında olmak üzere iki defa vücut ağırlığı, BMI, yağlı vücut ağırlığı, yağsızvücut ağırlığı, vücut yağ yüzdesi, toplam deri kıvrım kalınlığı alınmış, dinlenim de vemaksimum egzersiz sırasında dakikada kilogram başına tüketilen maksimum oksijenmiktarı (VO2max), solunum gaz değişim oranı (R), solunum dakika hacmi (VE), tidalvolüm (VT), dakika solunum sayısı (RR), kalp atım hızı (HR), sistolik kan basıncı(SBP), diyastolik kan basıncı (DBP) ölçülmüş, maksimum egzersize dayanma süresi vemaksimum egzersizde ulaşılabilen en yüksek güç (Wmax) değerleri saptanmıştır. Derikıvrım kalınlığı ölçümlerinde Holtain marka 0,2mm. hassasiyetli ?skinfold kaliper?,egzersiz testinde ve spirometrik ölçümlerde Analizör (Sensormedics Vmax 29C), ayrıcaegzersiz testinde Ergobisiklet (Ergoline 900) kullanılmıştır. Egzersiz protokolü olarakCPX-25 uygulanmıştır.Yapılan bu çalışmada; uzun süredir dans ile uğraşan dansçı grup ve eğitimgrubunun 3 aylık eşli dans antrenmanları öncesi ve sonrası antropometrik vekardiyorespiratuvar değerleri grup içi karşılaştırıldığında;1. Eğitim bayan grubunun yağsız vücut ağırlığı, VO2max, RRmax, HRmax, Rmaxve maksimum egzersize ulaşma süresi değerlerinde artma, yağlı vücutağırlığında ve HRdin ve Rdin değerlerinde ise azalma olduğu,2. Eğitim erkek grubunun VO2max, TVmax, HRmax, Rmax ve SBPmax değerlerindeartma, vücut yağ yüzdesi, yağlı vücut ağırlığı ve Rdin değerlerinde ise azalmaolduğu,3. Uzun süredir dans ile uğraşan bayan grubunun yağsız vücut ağırlığında,VO2max, VO2din, Rmax, HRmax, SBPmax ve egzersiz süreleri değerlerinde artma,vücut yağ yüzdesi, yağlı vücut ağırlığı, HRdin ve SBPdin değerlerinde azalmaolduğu,4.
Özet (Çeviri)
Dance requiring activity of large muscle groups is accepted as an aerobicexercise because of only resisting performance against gravity. It is well known thataerobic exercises increases cardio-respiratory performance with longer quality of living.Dance as an aerobic exercise is getting more interest not only developing cardio-respiratory performance but also developing flexibility and balance in all ages. Sincedance does not require special equipments and areas, it is cheap, social and easy aerobicexercise method to perform as well. On the other hand the effects of dance on cardio-respiratory performance depend on type of dance, dance frequency, intensity of danceand dance period. But there is only few study on physiologic performance effects ofcouple dance reporting only R values and heart rate. In the present study, we aimed toevaluate effects of 3 month Latin American `Cha Cha? training on antropometric andcardio-respiratory functions by using CPX-25 exercise protocol and ergospirometry.ininviduals between 18-25 ages who are first time started to a dance training programmeand dancers who are dancing 5-9 years.24 individuals were divided into 3 groups in the study; group I: Sedanters(control group, N=8 with 4 women and 4 men), group II: Dance training group for thebeginners (N=8 with 4 women and 4 men) and group III: Dancer group (N=8 with 4women and 4 men). Group II and group III were undertaken into Latin American `ChaCha? dance training in Sport and Private an Dancing School in Eskişehir for threemonths described detailed in material and method section Sedantary group does nothave any regular exercise programme. Antropometric (body weight, body muscle index(BMI), fat body mass, fat free body mass, body fat percent (VYY), total skinfoldthickness) and cardio-respiratory (maximal oygen uptake (VO2max), respiratoryexchange ratio (R), minute respiration volume (VE), tidal volume (TV), minuterespiration number (RR), heart rate (HR), sistolic blood pressure (SBP), diastolic bloodpressure (DBP)) measurements were taken from the subjects before and after their 3month training programme. Skinfold measurements were done by Holtain brandskinfold caliper with 0,2 mm sensitivity. Exercise measurements were done by ancomputerized analyser system (Sensormedics Vmax 29C) .Antropometric and cardio-respiratory values before and after 3 monthtraining in sedanter, dance learning and dancer groups were compared within andamong the groups by using t-test, ANOVA and Post Hoc Test for multiplecomparements if it is applicable. According to our comparison results within the groupsbefore and after 3 month dance training;1. Women in Latin American `Cha Cha? dance learning group showed significantincreases in fat free body mass, VO2max, RRmax, HRmax, Rmax, and reach of thetime to maximal exercise, and decreases fat body mass, HRdin and Rdin values.2. Men in Latin American `Cha Cha? dance learning group showed increasesVO2max, Rmax, VTmax, HRmax, SBPmax and decreases body fat percent (VYY), fatbody mass and Rdin values.3. Women of dancer group showed increases VO2max, VO2din, Rmax, HRmax, SBPmaxand reach of the time to maximum exercise and decreases body fat percent(VYY), fat body mass, HRdin, SBPdin values.4.