Rethinking electronic dance music under the pandemic conditions: İmpact of vr events to achieve more egalitarian raves
Pandemi koşullarında elektronik dans müziği etkinlikleri: Sanal gerçekliğin daha eşitlikçi etkinlikler elde etme üzerine etkileri
  1. Tez No: 675124
  2. Yazar: EMRE ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ŞİRİN ÖZGÜN TANIR, PROF. DR. SHİNTARO MİYAZAKİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Elektronik dans müziği (EDM) etkinlikleri, özellikle son 40 yılı aşkın süredir dünya çapında yaygınlaşmakta ve popülerlik kazanmaktadır. Bu süre boyunca EDM etkinliklerine yasadışı dans partilerinden ruhani deneyimlere kadar çeşitli anlamlar yüklenmiş, ve katılımcıları EDM kültürünü organik bir biçimde şekillendirmiştir. EDM'nin yakın dönemde başlayan sanayileşmesi, EDM kültürünü ticari kulüp kültürüne evirmiş, ve 2020'nin başında yaklaşık 7,2 milyar dolar değerinde bir endüstri haline getirmiştir. Günümüzde ise fiziksel EDM etkinliklerinin çoğunun dünya çapında mevcut pandemi nedeniyle iptalleri ya da ertelenmeleri ile bu sektör ciddi bir zara uğramış durumdadır. Sonuç olarak, EDM endüstrisi bir yıl içinde yarıdan fazla küçülmüş, ve bu süreçte ortaya çıkan sanal etkinliklerin pandemi döneminde birincil gelir kaynağı haline gelmiştir. Covid-19 salgınından önce EDM endüstrisinin kâr odaklı amaçlar doğrultusunda sistematik kontrol mekanizmaları geliştirdiği, ve bu kontrol mekanizmaları dahilinde pek kendi EDM azınlıklarını yarattığı çeşitli araştırmalar tarafından ortaya konmuştur. EDM endüstrisi bu sistemi aslen fiziksel etkinlikleri baz alarak tasarladığından ötürü, günümüzde ortaya çıkan sanal etkinliklerin EDM azınlıklarına daha güvenli alanlar sağlamaktadır. Yakın dönemde yayınlanan araştırmalar, ayrımcılığa uğrayan EDM topluluklarının neredeyse tamamının pandemi döneminde kendi etkinlik ve güvenli alanlarını sanal olarak devam ettiklerini göstermiştir. Buna ek olarak, sanal gerçeklik (VR) gibi yeni teknolojiler, mekanın anlamını yeniden kurgulamak ve anonimlik gibi yeni etkileşim olasılıkları sağlayarak, aynı alanları paylaşmayan çeşitli toplulukların beraber etkinlikler organize edebilmesini sağlamıştır. Başka bir deyişle, sanal gerçeklik etkinlikleri anonimlik yoluyla ortak güvenli alanlar yarattı, vede çeşitli toplulukların aynı alanda bir arada var olmasına izin vererek EDM azınlıklarına karşı ayrımcılığı azaltma konusunda büyük bir önem taşımaktadır. Bu alandaki önceki çalışmalar, EDM'nin kültürel dinamikleri göz önünde bulundurularak ağırlıklı olarak pandemi öncesi koşullara odaklanmıştır. Buna karşılık, günümüzde pandemi kaynaklı dijitalleşme ve sanal gerçeklik gibi yeni teknolojiler EDM deneyimini bir değişime zorlayarak katılımcılara bugünün ticari kulüp kültürünü yeniden düşünmek için bir şans vermiştir. Buradan yola çıkarak, bu araştırma Covid-19 krizi sırasında EDM etkinliklerinin ve kültürünün maruz kaldığı değişikliklere odaklanmakta, ve sanal gerçeklik ile organize edilen EDM sahnesi ve sektörü için ayrımcılık ve eşitlik sorunlarına olası etkilerini tartışmaktadır. Araştırma boyunca bir yıldan uzun süredir devam eden katılımcı gözlem yöntemi, sanal saha çalışması ve katılımcılar ile röportajlar gibi etnografik metodoloji kullanılmıştır. Bunlara ek olarak kişisel alan notları ve kronolojik demografik veriler toplanmış, ve katılımcı-tasarım yöntemleri ile çeşitli etkinlikler organize edilerek pandemi öncesi etkinliklerin güncel etkinlikler ile karşılaştırılabilmesi için gereklilikler sağlanmıştır. Sonuç bölümünde, toplanan verilerin genel bir değerlendirmesi yapıldıktan sonra, sanal gerçeklik teknolojisinin EDM etkinliklerinde çeşitliliği, özgürlüğü ve eşitliği artırmak için nasıl kullanılabileceğine dair bir perspektif çeşitli yorumlar ile beraber sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Electronic dance music (EDM) events have gained widespread global popularity for over 40+ years. Throughout this period, they have been assigned various meanings from illicit dance parties to spiritual experiences, and their participants organically shaped the EDM culture. EDM's industrialization over the past decades has resulted in a commercialized club culture, and an industry worth ~$7.2 billion by the beginning of 2020. However, most of the physical EDM events have been either canceled or postponed worldwide until further notice due to the current pandemic since then. Consequently, the industry downsized by more than a half within a year, and the virtual events have become the primary source of income in the Covid-19 era. Before the pandemic, the EDM industry has applied various control mechanisms that aim profit maximization, which created EDM minorities that systematically discriminated from the scene. As the industry mainly designed the system for physical events, virtuality created a gap in which EDM minorities can obtain safer spaces. Recent studies indicated that discriminated EDM communities continue their safe spaces virtually in the pandemic period. Moreover, new technologies such as virtual reality (VR) have altered the meaning of space and provided the possibility of anonymous events with enhanced interactivity, resulting in diverse communities exposing each other. In other words, VR events possibly create joint safe spaces through anonymity, which may reduce discrimination against EDM minorities by allowing diverse communities to co-exist in the same space. Previous studies have mainly focused on pre-pandemic conditions considering EDM's cultural dynamics. In contrast, today, pandemic-driven digitalization, and new technologies such as VR have altered the EDM experience and gave a chance for rethinking today's commercial club culture. Correspondingly, this study focuses on the recent changes that EDM events subjected to during the Covid-19 crisis, and discusses the possible impacts of VR for the EDM scene and industry regarding diversity and equity issues. The study utilizes ethnographic methodology such as participant observation, virtual fieldwork, and interviews over more than a year. Moreover, it involves personal field notes and demographical data collection from past events, and participatory event design to provide a decent comparison of pre-pandemic events with the current ones. Ultimately, I aim to provide a perspective in which VR could be useful to increase diversity, freedom, and equity in EDM events.