Lokal rekürrens ve uzak metastaz bulunan tiroid kanserlerinde teknesyum ile işaretli oktreotid sintigrafisinin yeri: fdg-pet ve mıbı ile lezyonların karşılaştırılması
Clinical experience with tc-99m hynic-toc and hynic-tate octreotid scintigraphy in thyroid cancers have local recurrences or distant metastases
  1. Tez No: 193036
  2. Yazar: MUHAMMET SAİT SAĞER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. LEVENT KABASAKAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Moleküler Tıp, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Endocrinology and Metabolic Diseases, Molecular Medicine, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
G. ÖZETTiroid kanserlerinde rekürrens veya metastaz tanısında kullanılan bir çokgörüntüleme yöntemi mevcuttur. Radyolojik yöntemlerle birlikte kullanılan nükleer tıpyöntemleri son yıllarda önemli bir gelişme göstermiş ve doğru tanı ve uygun tedavi içinbelirleyici seçenek olmuşlardır. Bu çalışmada da tedavi sonrası Tg yüksekliği ileseyreden I-131 tüm vücut sintgrafisi negatif olan diferansiye tiroid kanserlerinde vekalsitonin yüksekliği bulunan medüller tiroid kanserlerinde rekürrens veya metastaztanısı için yeni geliştirilen teknesyum ile işaretli somatostatin analogları olan TirozinOktreotid (Hynic-TOC) ve Tirozin Oktreotate (Hynic-TOC) ile aynı hastalarda FDG-PET ve MIBI sintigrafisini karşılaştırdık.Çalışmaya yaşları 13-78 arasında değişen (ortalama 53,4±14,6) toplam 36 hasta dahiledildi. Hastaların 9'u erkek (%25) ve 27'si kadın (%75) idi. Hastaların tanısı histolojikolarak belirlenmiş, 18'i papiller tiroid ca (%50), 2'si folliküler tiroid ca (%5) ve 16'sımedüller tiroid ca (%45) idi. Tüm hastalara enjeksiyondan sonra 1. ve 4. saatte tüm vücutimajları ve 4. saatte tüm vücut görüntülerinde şüphelenilen bölgelerden SPECT imajlarıalındı. Bu hastaların tümüne MIBI ve 32'sine FDG-PET yapılarak lezyonlarkarşılaştırıldı.Çalışmaya dahil edilen toplam 36 tiroid kanserli hastanın 24'inde (%66,6)Teknesyum ile işaretli Oktreotid Sintigrafisi doğru pozitif olarak değerlendirildi. 11hastada ise (%30,5) Oktreotid sintigrafisi yanlış negatif olarak değerlendirildi. 36 hastadaOktreotid sintigrafisi ile hesaplanan toplam lezyon sayısı 69 olarak bulundu. 32 hastadayapılan FDG-PET çalışması ise 24 hastada (%78,1) doğru pozitif olarakdeğerlendirilirken, 8 hastada ise (%21,9) herhangi bir lezyon saptanmadı. FDG-PET ile32 hastada toplam 99 lezyon tesbit edildi. 36 hastanın MIBI sintigrafisi toplam 18 hastada(%50,0) pozitif olarak değerlendirilirken toplam 18 hastada (%50,0) ise negatif olarakdeğerlendirildi. MIBI sintigrafisi ile hesaplanan toplam lezyon sayısı ise 37 olarak tesbitedilidi.Teknesyum ile işaretli somatostatin reseptör sintigrafisi tiroid kanserlerinde rekürrensveya metastazı saptamak için uygulanması kolay, daha ucuz ve umut verici alternatifgörüntüleme yöntemi olup rutin olarak rahatlıkla kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
CL N CAL EXPER ENCE W TH TC-99m HYN C-TOC and HYN C-TATE OCTREOT DSC NT GRAPHY in THYRO D CANCERS HAVE LOCAL RECURRENCES ORD STANT METASTASESA M: There are a lot of conventional radiologic modalities for an early diagnosis of distantmetastases or local recurrences of thyroid cancers.The aim of of the this study was to evaluatethe the clinical utility of Tc-99m Hynic-Toc and Tc 99m Hynic-Tate, new octreotidderivatives, to detect recurrences of or distant metastases in thyroid cancers.MATER AL and METHODS: The study population comprised 36 patients(9 male, 16 female,age range 13-78 years with a mean of 53,4±14,6) and histologically confirmed that 16 patientsmedullary thyroid cancer, 18 patients papillary thyroid cancer and 2 patients follicullarythyroid cancer. All patients underwent on whole body scanning 1 and 4 hours after injectionand SPECT imaging was performed from the sites of suspicion.Then we compared the lesionsin Hynic-Toc and Hynic-Tate studies with MIBI and FDG-PET studies.RESULTS: Twenty four patients studies were evaluated as true positive (66 %) and 11patients studies were evaluated as false negative (30.5%) in Hynic-Toc and Hynic-Tatestudies. In 36 patients the total number of the lesions in Octreotid scintigraphy was 69. In 32patient FDG-PET study was true positive in 24 patients (78.1%) and false negative 8 patients(21.9%).The total number of the lesions in FDG-PET study was 99. In 36 patent MIBI studywas positive in 18 patients (50%) and negative in 18 patients (50%). The total number of thelesions in MIBI was 37.CONSLUS ONS: Technetium labelled somatostatin receptor analogs Hynic-Toc and Hynic-Tate are usufull imaging alternative in somatostatin receptor expressing thyroid cancers.Radiolabelling is easy and they are readily available for routine use.