Yaygın nazal polipozis hastalarında biyofilm oluşumunun araştırılması
Examination of biofilm formation in nasal polypozis patients
- Tez No: 193045
- Danışmanlar: PROF. SABRİ USLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
YAYGIN NAZAL POL POZ S HASTALARINDA B YOF LM OLUŞUMUNUNARAŞTIRILMASIDr. Alper YÜKSELNazal polipozis, henüz kesin olarak bilinmeyen bir sebeple oluşan ve eldeki tümtedavi imkanları uygulansa bile tam ortadan kaldırılamayan;bu yüzden hem hekimleri hem dehastaları sıkıntıya sokan bir hastalıktır. Yapılan çalışmalar, NP patogenezinin çok karmaşık vebirbiri içine geçmiş mekanizmalar ile oluştuğunu göstermektedir.Bizim çalışmamız yaygın nazal polipozis ile biyofilm ilişkisini gösteren öncüçalışmalardan biridir. Bu konuda literatürde yapılmış fazla çalışma ve veri yoktur.Çalışmamızda yaygın nazal polipozisli 23 hasta ile başka herhangi bir patolojisi olmayan 20konka büllozalı hasta biyofilm varlığı açısından farklı teknikler kullanılarak karşılaştırılmıştır.Sonuçlara göre NP'li hasta grubunda % 82,6 oranında biyofilm saptanırken, konka büllozalıhasta grubunda biyofilm oluşumuna rastlanmamıştır ve bu fark istatistiksel olarak anlamlıdır.Bu konuda yapılacak diğer çalışmalarla nazal polipozis ile biyofilmlerin ilişkisi daha iyi açığakonabilir.
Özet (Çeviri)
EXAMINATION OF BIOFILM FORMATION IN NASAL POLYPOZIS PATIENTSDr.Alper YÜKSELNasal polypozis is a kind of disease in which the pathophysiologic mechanicsms are notclear and there are not enough evidence which can explain how this disease occurs.Reoccurences can be seen even after the surgical and intensive medical treatment.Because ofthese reasons treatment of nasal polypozis is a great problem either for the doctors or thepatientsIn our study we have examined the relation between nasal polypozis and biofilmformation.There are a few data explaining this relation in the literature.We examined 23 nasalpolyp tissue and 20 concha bulloza tissue as a control grup. We found biofilm formation in%82.6 of the polyp tissues.There was no biofilm formation in the control group and thisdifference is statistically significant.