Çocukluk çağı lenfomalarında serum VEGF, leptin, endostatin düzeyleri ve prognostik önemi
Prognostic significance of serum VEGF, leptin, endostatin in pediatric lymphomas
- Tez No: 193046
- Danışmanlar: PROF. DR. CEYDA KARADENİZ
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Oncology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Anjiogenez tümör gelişimi ve metastatik yayılımında etkili olan temelmekanizmalardan biridir. Erişkinlerde yapılan çalışmalarda solid tümörlerdeanjiogenik faktörlerin tümör prognozu ile ilişkili olduğu gösterilmiştir. Çocukluk çağıtümörlerinde bu konuda yapılan araştırmaların sayısı ise sınırlıdır. Bu çalışmaçocukluk çağı lenfomalarında serum VEGF, leptin ve endostatin düzeylerinebakılarak tümör anjiogenezinin değerlendirilmesi ve bu faktörlerin tümör prognozuüzerindeki etkilerinin incelenmesi amacı ile yapıldı.NHL'li 21 ve HL' lı 15 hastadan tanı anında ve tedavi kesiminde remisyonagirdiklerinde kan örnekleri alındı. NHL'li hastaların tedavi öncesi serum VEGFdüzeyleri kontrol grubuna göre belirgin olarak yüksek bulundu (p= 0.029). Leptin (p=0.001) ve endostatin (p= 0.000) ise normalden düşüktü. HL'lı hastalarda serumVEGF konsantrasyonu artarken (p= 0.05), endostatinin (p= 0.000) düştüğü, leptindeise belirgin bir değişim olmadığı tespit edildi. Serum leptin (p= 0.003) veendostatininin (p= 0.04) tedavi sonrası remisyona giren NHL'li hastalarda arttığı HL'lıçocuklarda ise değişmediği görüldü. Serum VEGF düzeyinde ise her iki hastagrubunda da tedavi ile birlikte anlamlı bir değişim tespit edilmedi. Ayrıca tedaviöncesi ve sonrası anjiogenik faktör düzeylerinin sağkalım hızları üzerinde herhangibir etkisi saptanmadı.Sonuç olarak, lenfomalı çocuklarda serum VEGF düzeylerinin arttığı, leptin veendostatinin baskılandığı tespit edildi. Remisyona giren NHL'lı hastalarda anjiogenikfaktör düzeylerinde anlamlı bir değişiklik olduğu görüldü. Bu sonuç pediatriklenfomaların anjiojenik profilinin belirlenmesinde anjiogenezi önleyen faktördüzeylerindeki baskılanmanın önemli olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to investigate whether serum vascularendothelial factor (VEGF), leptin and endostatin levels change in children with Non-Hodgkin?s (NHL) and Hodgkin?s lymphoma (HL) and to evaluate their prognosticsignificance.Serum samples of 21 children with NHL and 15 children with HL werecollected at diagnosis and at the end of the therapy when the patients were incomplete remission. In children with NHL, pre-treatment VEGF levels were higher inpatients than in controls (p=0.029). Pre-treatment levels of endostatin (p= 0.000) andleptin (p=0.001) were suppressed compared to controls. In children with HL we founda significant elevation of serum VEGF levels (p=0.05). Serum endostatin wassubnormal (p=0.000) and leptin was unaffected (p=0.406). Endostatin (p= 0.04) andleptin (p=0.003) increased after the treatment in children with NHL. There was nosignificant change in the levels of these two factors, relative to the pretherapy valuesin Hodgkin?s lymphoma patients. Elevation in VEGF levels after the therapy didn?treach significance in either patient cohort. Neither pre-therapy nor post-therapyVEGF, endostatin and leptin levels were predictive of survival in children with Non-Hodgkin?s or Hodgkin?s lymphoma.Serum VEGF levels were elevated, endostatin and leptin levels weresuppressed in children with malignant lymphoma. Remission correlated withsignificant changes in VEGF, leptin and endostatin concentrations in NHL patients.Pediatric lymphomas seem to have quite distinct angiogenic profile which might resultfrom down regulation of physiological angiogenesis inhibitors.