Hastane çalışanlarında farklı ölçüm yöntemleri ile pes planus görülme sıklığının belirlenmesi
Determination of pes planus incidence among the hospital personals via different measurement techniques
- Tez No: 193067
- Danışmanlar: PROF.DR. MERİH SARIDOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Halk Sağlığı, Ortopedi ve Travmatoloji, Physical Medicine and Rehabilitation, Public Health, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
HASTANE ÇALIŞANLARINDA FARKLI ÖLÇÜM YÖNTEMLER LE PES PLANUSGÖRÜLME SIKLIĞININ BEL RLENMESKerem GÜNÇalışmamızda, hastanemizde çalışan 338 kişide, pes planus görülme sıklığı,radyolojik olarak açılarla ayak izinden elde edilen göstergelerin ilişkisi ve erişkin pesplanus gelişiminde yüksek vücut kitle indeksi (VK ) ile farklı ayak tiplerinin (mısırlıayağı, yunanlı ayağı ve kare ayak) rolleri araştırıldı.Ayaklar, Harris-Beath tabakası kullanılarak elde edilen ayakizlerinin 3 farklı yöntemleincelenmesi ile değerlendirildi. 1- Staheli indeks, 2- Chippaux-Smirak indeks ve 3-Grivas klasifikasyon sistemi. Yük vererek çekilen lateral ayak grafilerinde ise yine 3ölçüm yöntemi kullanıldı: 1- Talus-zemin açısı, 2- Kalkaneus-zemin açısı, 3-Talometatarsal açı. Olguların VK 'leri ise ağırlık (kg) / boy2 formülüne göre hesapladı.Ayak izi ölçüm yöntemlerinden Staheli indekse göre %18,6, Chippaux-Smirakindekse göre %34,9, Grivas klasifikasyon sistemine göre %2,6 pes planus saptandı.Radyolojik ölçüm yöntemlerinden kalkaneus-zemin açısına göre %3,5, talus-zeminaçısına göre %4,1, talometatarsal açıya göre %10 pes planus oranı tespit edildi.Grivas klasifikasyon sistemi ile kalkaneus-zemin açısı arasında ve talus-zemin ilekalkaneus-zemin açısı arasında anlamlı korelasyon bulundu. Diğer ölçüm yöntemleriarasında ise korelasyon tespit edilemedi. Ayrıca yüksek VK ve farklı morfoljik ayaktipleri ile erişkin pes planusu arasında ilişki bulunamadı.Çalışmamız, ayak izi ölçümünde kullanılan Grivas klasifikasyon sisteminintanımladığı 6 farklı ayak tipi ile detaylı bir sınıflamaya olanak verdiğini ve bu sistemegöre konan pes planus tanısının, kemik yapının etkilendiği ileri pes planus evrelerinikarşıladığını göstermiştir. Ayrıca Staheli indeksin, epidemiyolojik çalışmalardauygulanabilecek kolay bir ölçüm yöntemi olduğu ve Chippaux-Smirak indeksin erişkinpes planus tanısında yerinin kısıtlı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
DETERMINATION OF PES PLANUS INCIDENCE AMONG THE HOSPITALPERSONALS V A D FFERENT MEASUREMENT TECHN QUESKerem GÜNThe purpose of our study was to determine the prevalence of pes planus andinvestigate the relationship between radiologically measured angles and the archindex obtained from footprint analyses in 338 individuals. Moreover, the role ofdifferent foot type and high body mass index (BMI) in development of adult pesplanus were studied.The assessment was based on three different classification system: Staheli index,Chippaux-Smirak index and Grivas classification system. From the lateral weightbearing x-ray radiograms, three parameters were measured to describe the MLAstructure: Talohorizontal angle, Calcaneal pitch and Talo-first metatarsal angle. TheBMI was calculated by dividing the weight (kg) by square of the height (m).The prevalence of adult pes planus is 18,6% for Staheli index, 34,9% for Chippaux-Smirak index, 2,6% for Grivas classification system, 3,5% for calcaneal pitch, 4,1%for talohorizontal angle and 10% for talo-first metatarsal angle.The significant correlations between Grivas classification system - calcaneal pitchand calcaneal pitch-talohorizontal angle was found. There was no significantrelationship between the BM and foot shape with adult pes planus.Our study showed that the grivas classification system with the 6 different foot typesmakes a detailed classification possible. The diagnosis of pes planus according tothis system includes severe grades of pes planus with structural bone changes. TheStaheli index is an easy measurement method which is applicable in epidemiologicalstudies of adult pes planus. The use of the Chippaux-Smirak index in the diagnosis ofadult pes planus is limited.