Kronik lenfositik lösemi tanılı hastalarda vasküler endotel büyüme faktör(VEGF) düzeylerinin prognozla ilişkisi
The assocition between vascular endothelial growth factor(VEGF) levels and in patients chronic lymphocytic leukemia
- Tez No: 193066
- Danışmanlar: PROF.DR. TEOMAN SOYSAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Hematoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
ÖZETKronik Lenfositik Lösemi Tanılı Hastalarda Vasküler Endotel Büyüme Faktör (VEGF)Düzeylerinin Prognozla İlişkisiDr. Esra TERZİKLL'de prognozun değerlendirilmesinde standart metot olarak kullanılan Rai ve Binetevreleme sistemleri erken evre KLL hastalarının hangilerinin daha sonra hızlı seyredeceğiniayırmada yetersizdir. Bu nedenle son yıllarda evreleme dışındaki prognoz parametreleriönem kazanmaktadır. Özellikle, erken evre KLL'de serum VEGF düzeylerinin hastalıkprogresyonunu belirlemede önemli bir parametre olabileceği öne sürülmüştür.Çalışmamızda KLL tanılı 46 hasta ile 20 sağlıklı kontrolde ELİSA yöntemi ile serum VEGFdüzeyleri belirlenerek medyan 13 aylık takipte hastalık progresyonu ile ilişkisi incelendi.Hastaların 25'i Binet A, 10'u Binet B, 11'i Binet C evresindeydi. Tedavi altında olmayanBinet A KLL tanılı 22 hasta; erken evre KLL grubu olarak ayrıca değerlendirildi. Hem KLLolgularının tümünün hem de erken evre KLL grubunun medyan serum VEGF düzeyleri (267pg/mL, 234 pg/ml) kontrol grubuna göre anlamlı olarak yüksekti (ikisi p267 pg/mL) ile hastalık progresyonu açısından anlamlı ilişki saptandı(p:0,004). Erken evre KLL olgularında da yüksek serum VEGF düzeyi (>234 pg/ml) ilehastalık progresyonu açısından anlamlı ilişki saptandı (p:0,0017). Aynı zamanda yüksekserum VEGF düzeylerinin kısa yaşam süresiyle de ilişkili olduğu bulundu (p:0,019).Sonuç olarak serum VEGF düzeyi KLL olgularında normallere göre daha yüksek olup,hastalık progresyonu veya sağkalım ile ilişkili bir parametre olabileceği yönünde bulgularelde edilmiştir. Bu nedenle daha geniş olgu serilerinde uzun süreli takipler ve çok yönlüanalizlerde önemi gösterilebildiği takdirde sadece ELISA ile tetkik edilebiliyor olmasınedeniyle klinik kullanımda yararlanılabilecek bir parametre olabilir.33
Özet (Çeviri)
SUMMARYThe Association Between Vascular Endothelial Growth Factor (VEGF) Levels AndPrognosis In Patients Chronic Lymphocytic LeukemiaDr. Esra TERZİRai and Binet staging system used as a standart method for evaluating the prognosis of CLL isinsufficient in distinguishing the early stage CLL patients that will progress rapidly. Becauseof this, prognostic parameters except staging has become important in the recent years. It?ssuggested that serum VEGF levels in the early stage CLL may be an important parameter indetermining the progression of the disease.We detected the serum levels of VEGF in 46 CLL patients and 20 healthy controls with theuse of ELİSA method and analysed the relationship with the disease progression during thefollow-up period with a median of 13 months. 25 of the total patients were in Binet A while10 of them were in Binet B and 11 were in Binet C. We evaluated the serum levels of VEGFin 22 Binet A CLL patients who were not getting any treatment. Both the whole CLL patientsgroup and the early stage CLL patients group had higher median serum levels of VEGF (267pg/mL, 234 pg/ml) compared to the control group (p: 267 pg/ml) were associated with a shorter timeof disease progression in Binet A and B CLL patients (p: 0,004). High median value of serumVEGF levels (>234 pg/ml) in the early stage CLL patients have also correlated with diseaseprogression (p: 0,0017). We also found that high serum VEGF levels correlate with a shortlife span (p: 0,019).As a result, we found that the serum levels of VEGF in the CLL patients are higher than thecontrol group and it can be a parameter associated with the disease progression and survival.For this reason and because the simplicity of analyzing with ELISA, it can be a useful clinicalparameter, after its importance have been shown in larger and multi-variate studies.34