Obezlerde solunum fonksiyon anormallikleri ve bunların obezitenin derecesi, vücut yağ dağılımı ve nefes darlığı ile ilişkilendirilmesi
Pulmonary function abnormalities in obesity and their correlation with the degree of obesity, body fat distrubition and dysnea
- Tez No: 193068
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET RASİM KÜÇÜKUSTA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZETObezite mekanizmaları tam olarak açıklanamamakla birlikte solunum fonksiyonlarınıdeğiştirir. Bu çalışmada obez ve morbid obez bireylerde spirometre, akım-volüm halkası,difüzyon, solunum kas fonksiyonları ve hava yolu rezistansı⦠gibi solunum fonksiyontestlerinde ortaya çıkan değişiklikleri belirlemek ve bunlardan elde edilen parametrelerinvücut yağ dağılımı, obezitenin derecesi ve nefes darlığı ile ilişkisini ortaya koymakamaçlanmıştır.Vücut kitle indeksi (VKİ) ⥠30 olan 65 obez hasta çalışmaya dahil edilmiştir. VKİ'yegöre 30 ⤠VKİ < 40 kg/m2 olan hastalar obez, VKİ â¥ 40 kg/m2 olan hastalar morbid obez;bel/kalça oranına (BKO) göre periferik obez ve santral obez (BKO kadında >0,9, erkekte >1santral obez) olarak gruplandırılarak solunum fonksiyon parametreleri incelenmiştir. MRC-DSİ ile sorgulanan nefes darlığı ile solunum fonksiyon parametreleri arasındaki ilişkiaraştırılmıştır. Çalışmamıza dahil edilen hastaların % 90'ında dispne saptanmıştır. MRC-DSİile bel çevresi, kalça çevresi, hava yolu rezistansı, RV(%), RV/TLC(%)arasında pozitif; ERV,PEF ve MEF%25 (%) arasında negatif korelasyon saptanmıştır. Morbid obez bireylerin MRC-DSİ, obezlere göre daha yüksektir (p=0,03).Olguların tamamının ortalaması alındığında spirometrik değerler ve ERV dışındakiakciğer volümleri normal sınırlarda bulunmuştur. ERV(%), santral obezlerde periferikobezlere göre daha düşük bulunmuştur (p=0,03).P0.1 ortalama değeri %213 olarak saptanmıştır. P0.1, VKİ ile korelasyongöstermektedir (r=0,250, p=0,044 ). Morbid obezlerde morbid obez olmayanlarlakıyaslanıldığında P0.1, istatistiksel olarak anlamlı derecede daha yüksektir (p=0,017).Çalışmamızda sRaw ve Rawtot değerleri artmıştır (sRaw: %180,06, Rawtot: % 154,89).Santral obezlerde periferik obezlere göre sRaw(%) anlamlı derecede daha yüksek saptanmıştır(p=0,015).52Sonuç olarak santral obezitenin solunum fonksiyonları üzerine etkisi daha belirgindir.Ancak obeziteyi değerlendirmede kullanılan VKİ ve yağ dağılımını saptamakta kullanılanparametrelerin ERV, solunum yolu direnci ile korele olmaması bu parametrelerin obeziteninsolunum üzerindeki etkilerini değerlendirmede yetrsiz olduğunu düşündürmektedir.53
Özet (Çeviri)
SUMMARYObesity effects the pulmonary function tests in such mechanisms that have not beenexplained yet. In this study we aimed to determine the changes in pulmonary function tests(spirometry, flow-volume loops, diffusing capacity, respiratory resistance...) of obese andmorbid obese patients and show the relationship of the results with the degree of obesity,dispnea and body fat distribution.65 obese patients whose body mass index are (BMI) ⥠30 were taken to this study.Patients with a 30 ⤠BMI < 40 kg/m2 were accepted as obese and the patients with a BMİ â¥ 40kg/m2 were accepted as morbid obese. The patients were also grouped according to the waisthip ratio (WHR) as peripheral and central obese (WHR women>0,9; men >1 centralobese).The relationship between dispnea which examined with MRC-DSİ and the pulmonaryfunctions were investigated. We have determined dispne in %90 of whole patients. We havealso found positive correlation between MRC-DSİ and waist circumference, hipcircumference, airway resistance, RV(%) and RV/TLC(%); negative correlation betweenMRC-DSİ and ERV(%), PEF(%), MEF%25 (%). MRC-DSİ was significantly higher inmorbidly obese patients when compared with obese patients.Mean values of the whole patients? spirometric functions and pulmonary volumeswere normal except and ERV. ERV(%) was lower in central obese patients when comparedwith peripheral obeses (p=0,03).Mean values of P0.1 were %213. There was a correlation between P0.1 and BMİ(r=0,250, p=0,044 ). P0.1(%) was significantly higher in morbid obese patients (p=0,017). Inour study sRaw ve Rawtot values were increased (sRaw: %180,06, Rawtot: % 154,89). Valuesof sRaw(%) were significantly higher in central obeses when compared with peripheralobeses (p=0,015).54As a result central obesity seem to be more effective on pulmonary functions. ButBMI and the parameters that we use to determine the body fat distribution were not correlatedwith the airway resistance and ERV. So we can think that these parameters are not enough todetect the effects of obesity on pulmonary function tests.55