Sağlık çalışanlarında iş doyumu ve yaşam doyumu ilişkisi (Antalya Atatürk Devlet Hastanesi) hemşireler örneği
Health workers job satisfaction and life satisfaction in the health sector, particularly hospitals
  1. Tez No: 365813
  2. Yazar: SEMİHA DEVECİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENGİN ÜNGÜREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, Hospitals, Nursing, Health Care Management
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Kurumları İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Sağlık sektörü, özellikle hastanelerin ham maddesi ve ürünü insandır. Diğer sektörler gibi gelişmiş teknolojiden yararlanıyor olsalar da, yinede yoğun insan emeği kullanarak amaçlarına ulaşmaktadırlar. Hastanelerde farklı becerileri olan, farklı meslekte insanlar bir arada çalışırlar. Hastane yöneticisi bu farklı özelliklere sahip personelin davranışlarını hastanenin amaçları doğrultusunda yönetmesi oldukça karmaşık bir durumdur. Hastanelerde hizmet sunumunun temel belirleyicisi çalışanlardır. Bu nedenledir ki çalışanların iş doyum düzeylerinin yüksek olması gereklidir. Sağlık hizmetinin üretimi ve tüketiminde insan unsuru her zaman ön plandadır. Bu alanda çalışanların ruhsal yönden rahat, soğukkanlı ve iş yapmaya istekli olmalıdırlar ki hizmet verdikleri hasta grubunun ihtiyaçlarını karşılaya bilsinler. Hastanelerin müşterileri olan hastaların memnuniyeti kendilerine tedavi ve bakım hizmetleri sunan çalışanların yaptıkları işi önemsemeleri, örgütün bir parçası olduklarını hissetmeleri ile mümkündür. Çalışmanın birinci bölümünde iş doyumu kavramı ele alınmıştır. İş doyumunun örgütsel ve bireysel özelliklerinin neler olduğunu, iş doyumunun birey ve örgüt açısından önemini açıklamaya çalışılmıştır. İş doyumsuzluğunun bireysel ve örgütsel sonuçları incelenmiştir. Daha sonra iş doyumunun ölçülmesi ve iş doyumu teorileri açıklanmıştır. Birinci bölümün sonunda da hemşirelik alanında yapılmış ulusal ve uluslararası çalışmalara yer verilerek konunun desteklenmesine çalışılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümde, çalışanın iş dışı ve iş yaşamını kapsayan genel yaşam doyumu kavramı açıklanmaya çalışılmıştır. Yaşam doyumunun tanımı, kişi ve örgüt için önemi, yaşam doyumunu etkileyen faktörlerin neler olduğuna yer verilmiştir. İş ve yaşam doyumunun literatür de bu güne kadar yapılmış ölçüm çeşitlerine bir tablo içerisinde sunulmuştur. Daha sonrada iş ve yaşam doyumu arasındaki ilişki ve bu ilişkiyi açıklayan modellerin neler olduğu belirtilmiştir. Üçüncü bölümde, yapılan saha çalışmasına yer verilmiştir. Bu çalışmanın amacı, önemi belirtilmiştir. Kurulan hipotezlerin varlığı oluşturulan anket çalışmasıyla belirlenmeye çalışılmıştır. Ayrıca bu bölümde iş doyumu ile yaşam doyumu arasındaki ilişki incelenerek, bireyin yaşam doyumunun ne kadarının iş doyumu ile açıklanabildiği saptanmaya çalışılmıştır. Veriler istatistiksel analiz yöntemleri ile değerlendirilmiş ve bulunan sonuçlar yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
raw material and product man. Make use of advanced technology, like other sectors, even though they still can reach the objectives of using human labor intensive. Hospitals with different skills, different occupations people work together. The behavior of the hospital staff, hospital managers with different characteristics for the purposes of managing a complex situation. The employees are the main determinant of service delivery in hospitals. Which is why it is necessary to have high levels of job satisfaction of employees. Production and consumption of health care is always at the forefront of the human element. Employees in this area mentally relaxed, calm and be willing to do the job that can meet the needs of the group of patients they serve. Treatment and care of patients with customers of hospitals offering their employees' job satisfaction, mindful, feel that they are part of the organization possible. In the first part of the study were discussed the concept of job satisfaction. What is the organizational and individual characteristics of job satisfaction, job satisfaction tried to explain the importance of the individual and the organization. Job dissatisfaction with individual and organizational results. Measurement of job satisfaction and job satisfaction theories are explained later. At the end of the first section of national and international efforts in the field of nursing has been studied by giving the support. In the second section, the employee's work and non-work life, including attempts to explain the concept of overall life satisfaction. The definition of life satisfaction, the importance for individuals and organizations, the factors that affect life satisfaction are included. Work and life satisfaction, the types of measurements made so far in the literature are presented in a table. Thereafter, the relationship between work and life satisfaction, and stated that this is what the models explaining the relationship. In the third chapter, the field study are presented. This study emphasized the importance of. Created a survey tried to determine the presence of established hypotheses. Also in this section by examining the relationship between job satisfaction and life satisfaction, life satisfaction, the individual tried to determine how much of the job satisfaction and be explained. The results were statistically evaluated by analysis methods, and the results are interpreted.