Kanser hastalarında tamamlayıcı-alternatif tedavi kullanımı
Use of complementary/alternative medicine in cancer patients
- Tez No: 193069
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA ÖZGÜROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZETAmaç: Erişkin kanser hastalarında Tamamlayıcı-Alternatif Tedavi (TAT) kullanımıaraştırıldı.Gereç ve Yöntem: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Medikal Onkoloji polikliniğindenizlenen 1060 hastaya 29 soruluk bir anket uygulandı. Ek olarak EORTC QLQ-C30(Avrupa Kanser Araştırma ve Tedavi Örgütü Yaşam Kalitesi Anketi C30) anketinidoktor yardımı olmadan cevaplamaları istendi.Bulgular: 428 hasta değerlendirmeye alındı. Hastaların % 77,8' i kanser olduğununfarkındaydı. Tüm hastalar içerisinde %57'si (244 hasta) en az 1 çeşit TAT yöntemikullanıcısıydı. Bitkisel ilaç kullananların %75`i ısırgan otu ve tohumukullanmaktaydı. Hastaların %54,2 si bitkisel tedaviler, %13'ü dini uygulamalar, %10'u multi-vitaminler ve antioksidanlar, %5' i yoga uygulayıcısıydı. TAT'laraharcanan aylık ortalama tutar 42 YTL olarak bulundu. Hastaları alternatif tedaviyöntemlerini kullanmaya sevk eden başlıca faktörler alternatif tedavilerin etkinliğinegerçekten inanma (82 hasta) ve yakın çevresindeki kişilerin etkisidir (74 hasta). TATkullanıcıların sadece %33'ü ( 82 hasta) alternatif tedavi yöntemlerini kullanımındandoktorunu haberdar etmiştir. TAT kullanımı genç ve orta yaş grubu, Erkek cinsiyet,13 yıldan fazla eğitim, Çalışıyor olma durumu, TAT'ları doktorla konuşma ileanlamlı olarak ilişkili bulunmuştur. EORTC QLQ-C30 anketine göre TAT kullananve kullanmayan hastalarda, sağlığın global değerlendirilmesi, sosyal, finansal,fiziksel, duygusal, rol ve semptomlara ait QLQ skorları (yaşam kalitesi) benzerbulunmuştur. Hastaların psikiyatriste başvuru oranı %14 olarak bulundu.Sonuç: Hastalarımızın yarısından fazlası başta bitkisel tedavi olmak üzere alternatiftedavi yöntemlerini kullanmaktadır. Doktorların kanser tedavisi gören hastalardaalternatif tedavi kullanma sıklığının farkında olması, hastaları bu tedavilereyönlendiren faktörleri daha iyi anlaması gerekir. Ancak bu yolla ticari amaçlarlasuistimal edilen hasta sayısı azalabilir.49
Özet (Çeviri)
SUMMARYUse of complementary/alternative medicine in cancer patientsIntroduction: We aimed to investigate the use of complementary alternativemedicine(CAM) among adult cancer patients.Materials and Methods: We planned to conduct a survey consisting of 29 questionsand a seperate quality of life questionnaire (QLQ-C30) in 1060 patients followed inCerrahpaşa Medical Oncology outpatients clinic.Results: We hereby report the preliminary results in 428 patients. 57% of patientshad used at least one type of CAM since the time of initial diagnosis. Reported usesof CAM among our patients consisted of herbal remedies in 54,2 % of patients,religious support in 13% of patients, multivitamins and antioxidant therapies in 10 %of patients, yoga in 5% of patients. Main objectives of CAM use in our patientpopulation were ''belief in efficacy of CAM? (82 patients),“encouragement byrelatives or friends”(74 patients),“disappointing results with conventional treatment”(19 patients) and“desperate condition”(21 patients). 48% of patients did not informtheir physicians about their CAM use. Visit of psychiatrists was only reported in 14%of patients.Conclusion: Half of our cancer patients in our preliminary report used CAM.Physicians treating cancer patients should be aware of the frequency of CAM use andshould share their opinion about CAM use with cancer patients. In this way abuse ofCAM by the patients, and also abuse of patients by the CAM dealers may beminimized.50