COVID-19 pnömonisi ile hastaneye başvuran hastalarda karaciğer fonksiyon testlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of liver function tests in patients applied to the hospital with COVID-19 pneumonia
  1. Tez No: 680805
  2. Yazar: NURLAN HUSEYNOV
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM HAKKI KÖKER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Giriş ve Amaç: 2019 sonbaharında ortaya çıkan bir SARS-CoV-2 hibrit virüs infeksiyonu olan COVID-19 salgını şiddetli akut alt solunum yolu infeksiyonuna neden olarak mortal seyretmektedir. Bu çalışmada yeni ortaya çıkan bu hibrit virüsün tanı anında karaciğer testlerinde oluşturabileceği anormallikleri incelemeyi amaçladık. Hasta ve Yöntemler: Retrospektif tasarımlı çalışmamıza COVID-19 infeksiyonunun ilk dalgasında Şubat 2020-Nisan 2020 tarihleri arasında Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine başvuran ve COVID-19 infeksiyonu şüphesi ile toraks BT çekilerek COVID-19 pnömonisi tanısı alan, bilinen karaciğer hastalığı, hepatotoksik ilaç kullanımı ya da COVID-19 infeksiyonu dışında mortaliteye yol açabilecek komorbid hastalığı olmayan ardışık 100 hastayı çalışmaya aldık. Bu hastalarda karaciğer enzim anormallik sıklığını belirledikten sonra yaşayanlarla hastanede ölenleri 2 guruba ayırdık ve guruplar arasındaki farklılıkları araştırdık. Bulgular: Hastaların 59'u (%59) erkekti. Yaş median 59, (range 16-88) yıldı. Hastaneye başvuru sonrası 83 (%83) hasta yaşamına devam ederken, 17'si (%17) hastanede öldü. Yaşayanların 47'si (%56.6) hastanede ölenlerin ise 10'u (%58.8) erkekti. Median yaş yaşayanlarda 57 yıl (range 16-85), hastanede ölenlerde 70 y (range 48-88)'dı. Hastaların %33'ünde AST, %2'sinde ALT, %3.7'sinde ALP, %46.2'sinde GGT yüksekti.
Özet (Çeviri)
Introduction The COVID-19 outbreak, a SARS-CoV-2 hybrid virus infection that emerged in the autumn of 2019, causes severe acute lower respiratory tract infection and is fatal. In this study, we aimed to examine the abnormalities that this newly emerged hybrid virus may cause in liver tests at the time of diagnosis. Patients and Methods: In our retrospective designed study, we included 100 consecutive patients who applied to Bezmialem Vakıf University Medical Faculty Hospital between February 2020 and April 2020 in the first wave of COVID-19 infection and were diagnosed with COVID-19 pneumonia by thoracic computed tomography with the suspicion of COVID-19 infection, with no known liver disease, hepatotoxic drug use or any comorbid disease that could lead to mortality except for COVID-19 infection. After determining the frequency of liver enzyme abnormalities in these patients, we divided those who survived and those who died in the hospital into 2 groups and investigated the differences between the groups. Results 59 (59%) of the patients were male. The median age was 59 years (range 16-88). While 83 (83%) patients continued to live after admission to the hospital, 17 (17%) died in the hospital. 47 (56.6%) of the survivors were male, and 10 (58.8%) of those who died in the hospital. The median age was 57 years (range 16-85) for those who survived and 70 years (range 48-88) for those who died in hospital. AST was elevated in 33%, ALT in 2%, ALP in 3.7%, and GGT in 46.2% of the patients.