Primipar kadınların doğum tercihleri ve bunu etkileyen faktörler
Birth method choices of primipar women and the factors which have an effect on these choices
  1. Tez No: 193073
  2. Yazar: ÖZNUR YAŞAR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FİGEN KIR ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
1ÖZETPrimipar Kadınların Doğum Tercihleri ve Bunu Etkileyen FaktörlerBu çalışma ilk kez doğum yapan kadınların doğum şekli ile ilgili tercihlerininbelirlenmesi, doğum şeklinin tercihinde etkili olan faktörleri incelemek amacıylayapılmıştır.Araştırmamız, Mart 2006/Mayıs 2006 ve Eylül 2006 aylarındaAfyonkarahisar Kocatepe Üniversitesi Ahmet Necdet Sezer Uygulama ve AraştırmaHastanesi, Afyonkarahisar Kocatepe Devlet Hastanesi, Zübeyde Hanım Doğum veÇocuk Bakımevi Hastanesi, Fuar Hastanesi Doğum Servis'lerinde ilk kez doğumyapan hastalardan araştırmaya katılmayı kabul edenlerin tamamına örneklemseçilmeden uygulanmıştır. Araştırmamıza katılmayı kabul eden 314 hastaaraştırmaya dahil edilmiştir. Bu üç ayda 612 ilk doğum meydana gelmiştir.Araştırmada veri toplama aracı olarak, 43 sorudan oluşan anket formukullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
3SUMMARYBirth Method Choices of Primipar Women and the Factors Which Have anEffect on These ChoicesThis study has been carried out in order to determine the choices of women who havegiven their first birth with regard to method of birth and to look into the factorsaffecting these choices of birth method.This study has been applied to all the patients who were willing to participateand who gave their first births in the maternity wards of Afyonkarahisar KocatepeUniversity Ahmet Necdet Sezer Hospital of Practice and Research, AfyonkarahisarKocatepe Public Hospital, Zübeyde Hanım Hospital for Birth and Children Care andFuar Hospital without choosing particular specimens. 314 patients who were willingto participate were included in the study.