Evli kadınlarda ilk doğum zamanı ve bunu etkileyen faktörler: İstanbul'da yapılan bir alan araştırmasının bulguları
First birth time and the factors which influences this variable in the married women: The research was done findings an area in İstanbul
  1. Tez No: 59623
  2. Yazar: SEVDA ÖZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAKUT IRMAK ÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Aile Planlaması, Tıbbi Biyoloji, Family Planning, Medical Biology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
6. ÖZET Günümüzde, Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde, nüfus yüksek bir hızla artmaya devam etmektedir. Bu hızlı artışın yol açtığı çeşitli ekonomik, toplumsal, çevresel ve sağlık hizmetlerine ilişkin sorunlar da çözümlenmeyi beklemektedir. Bu sorunlara bilimsel olarak yaklaşıldığında, işe yüksek nüfus artış hızının temelinde yeralan doğurganlığın hangi faktör ve değişkenlerden etkilendiğini belirlemekle başlamak gerekir. Ülkemizde, doğurganlık genel olarak evlilikle başlamakta ve yapılan araştırmalar, ilk evlenme yaşı, bebek ölüm hızı, kadının eğitim düzeyi, kitle iletişim araçlarına açıklık derecesi, sosyo-ekonomik düzey, yaşanan kesim, aile planlaması kullanımı, v.b. gibi faktörlerden etkilendiğini göstermektedir. Biz bu tez çalışmamızda yaptığımız literatür taramaları sonucunda daha önce araştırılmadığını gördüğümüz bir konuya ışık tutmak istedik ve ilk çocuğun evlilikten itibaren ortalama olarak hangi süre içinde dünyaya getirildiğini ve bu süreyi etkileyebileceğini düşündüğümüz değişkenleri belirlemeyi amaçladık. Çalışma verileri, 27.05.96 - 24.10.96 tarihleri arasında İstanbul'da farklı sosyo-ekonomik kesim ailelerine hizmet veren 4 hastanenin doğum servislerinde yeni doğum yapmış olan kadınlarla yüzyüze görüşmeler sonucunda toplanmıştır. Böylece, örneklemimizde farklı sosyo-ekonomik kesimlerin temsil edilmesi sağlanmaya çalışılmıştır. Eğitim düzeyi açısından, %3.58'i ilkokul mezunu olmayan, %69.17 ilk ve %23.29 orta veya lise mezunu olan anneler arasında da %3.94 oranında da yüksekokul mezunu yer almıştır. 65Örneğimize giren kadınların sadece %18.2'si İstanbul doğumludur. Grubumuzda köy-kasaba doğumlu olanlar çoğunluktadır (%64.9). Çalışmanın kapsamına giren toplam 280 kadının ortalama evlenme yaşı (20,91±3,77) ve ilk doğumdaki yaşıysa (22,61±4,29) olarak bulunmuştur. %48.6'sı ilk doğumunu yapmış (primipar) olan bu kadınların %78.2'si en son yapmış olduğu doğumun, istenen bir gebeliğin sonucu olduğunu açıklamıştır. Örneğimize giren kadınların % 17.91 'i eşiyle değişik derecelerde akrabadır. İdeal çocuk sayısı konusunda, çalışmadaki bulgular, 1993 TNSA bulgularına uymaktadır ( Me= 2.00 ;“x =2. 188; s.d.= 0.469 ). Kadınların ideal buldukları evlenme yaşlarının ortalama değerleri (Me=21.66; x”= 22.2; s.d.=5.08 ), kendi ilk evlenme yaşlarından ( Me =20.00; x = 20.907; s.d.=3.771) biraz daha yüksek bulunmuştur. Görüşülen kadınların büyük çoğunluğunun (%94) ilk çocuğunu isteyerek dünyaya getirdiği; ve evlilik tarihinden itibaren bu ilk doğuma kadar geçen sürenin ortalamasının (19.88 ±18.20 Ay) olduğu saptanmıştır. Bu sürenin ortanca değeri 13.167'dir. İncelenen sürelerin standart sapması gibi, yayılım genişliği (182.233 Ay) de oldukça büyük olmakla birlikte, yaptığımız istatistik analizler, bu sürenin, eğitim, gelir düzeyi, evlenme yaşı... gibi değişkenlerden bağımsız olduğunu ortaya koymaktadır. Bu bulgular, incelenen sürenin, toplumsal etmenlerden fazla, bireysel etmenlere bağlı olarak değişkenlik gösterdiği yolunda ipuçları vermektedir. 66
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY In developing countries like Turkey, population continues to grow at a high rate of increase. Various economic, social and environmental problems as well as problems concerning health care caused by this rapid growth remain to be solved. The first step in any scientific research aiming at approaching these problems should be to establish which factors are affecting fertility -the variable that lies at the basis of rapid population growth-. In our country, fertility generally starts with marriage. Studies done in this field indicate that is influenced by factors such as the age at first marriage, the level of infant mortality rate, the educational status of the women, the degree of development of mass media in the considered region, the socio-economic level of families, the place of residence and the utilization of family planning opportunities. In this thesis, we aimed at shedding light on a topic that has not been investigated before, according to our survey of the existing demographic literature: We aimed at finding out the average time elapsed between the marriage and the birth of the first child, as well as the factors which might influence this variable. The data of the study were gathered from the obstetrics wards of four hospitals serving families belonging to various socio-economic levels in Istanbul between 27.05. 1996 and 24. 10. 1996 by means of face to face interviews with women having just delivered. The mean age at the first marriage of a total of 280 women who were included in the study was found to be (20.9 1± 3.77)months and the mean age at which they had given birth to their first babies (22.61±4.29)months.3.58% of the women had a level of education below primary school, 69.17% were graduates from primary school, 23.29% had graduated from either secondary or high school and 3.94% were university graduated. 18.2% of the women were born the İstanbul and the majority (64.9%) were from rural origin. 48.6% of the mothers were at their first childbirth, and 78.2% declared that their last pregnancy was a desired one. 17.91% of the women had various degrees of kinship with their husbands. The findings of our study about the“ideal”number of children are in agreement with those of the TDHS(Me= 2.00; x =2. 1 88; d.f.=0.469). A great majority of the women interviewed (94%) had given birth to their first babies with their own will. It was found out that the mean duration of time between the date of marriage and the first birth was 19.88±18.20. The median value of this time period is 13,167. Although the range of the considered lengths of time was quite wide, the statistical analysis which we have carried out seem to show that this variable is independent of the level of education and of income, the age at the first marriage, the existence of any kinship with the husband and the number of siblings of both the wife and the husband. These findings seem to point out at a greater variability on the interpersonal dimension than on the socio-economic one. 68