Lomber ve servikal disk hernisi ameliyatlarında iki farklı sıvı rejiminin karşılaştırılması
Comparison of two fluid regimens in lomber and cervical disc surgery
  1. Tez No: 193072
  2. Yazar: AYFER KAYA GÖK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERCÜMENT YENTÜR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Çalışmamızda, disk cerrahisinde standart ve restriktif sıvı rejimlerini perioperatifhemodinamik özellikler, anestezik ve analjezik ihtiyaçları, derlenme özellikleri, bulantı-kusma insidansları, preoperatif ve postoperatif laboratuar değerleri açısından kıyasladık.Çalışma, elektif şartlarda, disk hernisi sebebiyle opere edilecek ASA I-II sınıfından,yaşları 18-55 yıl arası olan hastalarda yapıldı. Kalp kapak hastalığı olan, geçirilmiş konjestifkalp yetersizliği olan, gebe ve laktasyonda olan, mental bozukluğu olan, kronik alkolkullanan, antihipertansif ilaç kullanan, preoperatif bulantı ve kusması olan, regüle edilmemişdiabeti olan, karaciğer ve böbrek bozukluğu olanlar çalışma dışı bırakıldı.Standart grupta (S) sıvı replasmanı defisit ve idame miktarı hesaplanarak kristalloidlerile yapıldı. Restriktif grupta (R) peroperatif sıvı verilmedi. ki grupta da kan kaybı durumunda%10-20 arası olduğunda kolloid ile, %20'den fazla olduğunda eritrosit süspansiyonu ilereplase edildi.Tüm hastaların demografik verileri, preoperatif ve postoperatif üre, kreatinin,elektrolitler ve hemogram değerleri kaydedildi.Operasyonda rutin monitörizasyon yapılarak aynı anestezi yöntemi uygulandı. Uyanmaesnasında inhalasyon anesteziği kapatıldıktan sonra spontan solunum başlangıcına kadar,ekstübasyona kadar, 30 saniyede bir yenilenen ?gözlerini açar mısın?? komutundan sonrahastanın göz açmasına kadar, sözel yanıt vermesine kadar geçen zaman kaydedildi. ModifiyeAldrete Skoru'nun ≥9 olma zamanı kaydedilip hastalar derlenme ünitesine alındılar.Bulantı, kusmanın varlığı, sıklığı, kullanılan anti-emetik miktarı, ilk analjezikgereksinim zamanı ve 24 saatlik toplam analjezik kullanım miktarı ve sıvı dengelerikaydedildi.Grup S ve R arasında demografik veriler, ameliyat öncesi ve sonrası üre, kreatinin, Na,K, hemogram değerleri, kan gazı ve laktat değerleri, kullanılan anestezik miktarları, derlenmeözellikleri, analjezik ve anti-emetik ihtiyaçları, 24 saat sonundaki sıvı dengeleri, ayağakalkarken baş dönme insidansları, peroperatif hemodinamik verileri açısından fark bulunmadı.drar ve kanama miktarı grup S'de istatistiksel olarak anlamlı yüksek olmasına rağmen klinikfark görülmedi.Sonuç olarak restriktif sıvı yaklaşımı ile orta büyüklükte cerrahi sayılabilecek diskhernisi operasyonlarında hastaya olumsuz etkide bulunulmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to compare perioperative hemodynamic parameters, anestheticand analgesic requirements, recovery properties, incidence of adverse outcomes such asnausea- vomiting and laboratory findings when two different fluid regimens were used in discsurgery.We studied ASA grade I-II patients aged 18-55 years, scheduled for elective spinesurgery. Exclusion criteria were history of valvular heart disease, congestive heart failure,pregnancy and lactation, mental illness, chronic alcohol abuse, preoperative nausea- vomiting,diabetes mellitus, liver and renal insufficiency.Group Standart (S) received crystalloids for the deficite and maintance requirements,group Restrictive (R) received no perioperative fluid. All of the patients received colloids ifthe blood loss was about %10-20, erythrocytes if the loss was above %20.Demographic data and preoperative- postoperative laboratory findings was recorded. Astandardized general anesthetic was administered. At discharge first spontaneus respirationtime, extubation time, eye opening time to command, time to speak and time to achieveModified Aldrete?s Score ≥9 was recorded.Incidence of adverse outcomes such as nausea- vomiting, anti-emetic requirement, firstanalgesic requirement and total amount of analgesics, first day?s fluid balance was recorded.There were no significant differences between the two groups in terms of demographicdata, preoperative and postoperative urea, creatinine, sodium, potassium, hemoglobin,hematocrit, leucocyte, platelet and lactate levels, arterial blood gas analysis, the amount ofanesthetic consumed, recovery parameters, analgesic and anti-emetic requirements, first day?sfluid balances, dizziness during first step, perioperative hemodynamic parameters. Urinaryoutput and blood loss was significantly higher in the group S but there was not a clinicalproblem.We concluded that restrictive fluid regimen in spine surgery do not have a negativeeffect on the patient.