Bir grup çalışan kadında premenstrual semptom görülme sıklığı ve etkileyen faktörler
Premenstrual symptom prevelance and affectional factors at working women
- Tez No: 193088
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MİNE YURDAKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZETBİR GRUP ÇALIŞAN KADINDA PREMENSTRUAL SEMPTOM GÖRÜLMESIKLIĞI ve ETKİLEYEN FAKTÖRLERGözde GÖKÇEBu çalışma, bir grup çalışan kadında premenstrual semptom görülme sıklığınısaptamak ve etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır.Araştırmanın örneklemini 07.10.2004- 08.11.2004 tarihleri arasında izinli veya raporluolmayan, araştırma sınırlılıklarına uyan ve araştırmayı kabul eden 162 kadın oluşturmuştur.Araştırmanın verileri, araştırmacı tarafından geliştirilen veri toplama formu ve MenstrualDistres Şikayet Listesi (Menstrual Distress Questionnaire-MDQ) kullanılarak toplanmıştır.Elde edilen veriler, SPSS for Windows 10.0 (Statistical Package for Social Sciences forwindows) paket programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Verilerin analizinde ; yüzdelikdağılım, ki-kare testi ve logistik regresyon (Binary Logistic) analizi kullanılmıştır.Örneklemi oluşturan kadınların çoğunluğu 26-35 yaş arasında (%56.2), evli (%61.7),üniversite mezunu (%74.0) ve akademik personeldir (%51.9).
Özet (Çeviri)
ABSTRACTPREMENSTRUAL SYMPTOM PREVELANCE and AFFECTIONAL FACTORS atWORKING WOMENGözde GÖKÇEThis research was conducted as a descriptive study to evaluate the premenstrualsymptom prevelance and affectional factors at working women.This research sample include 162 women who without permission and withoutmedical certificate between 07.10.2004 and 08.11.2004, accord to limited of research andaccept to join this research. A questionnaire prepared by the investigation and MenstrualDistress Questionnaire (MDQ) was used for data collection.Data were analyzed using percentage, Pearson Chi-square test and Binary LogisticRegression Analyze with SPSS for Windows 10.0 packet programme.In the sample majority of women were between 26 and 35 years old (56.2%), married(61.7%), graduated from high school (74.0%) and academic personnel (51.9%).