Enterobacteriaceae suşlarında genişlemiş spektrumlu beta laktamazların (GSBL) saptanmasında kullanılan bazı yöntemlerin karşılaştırılması ve GSBL üretim sıklığının belirlenmesi
Comparison of some tests used for detection of extended spectrum beta lactamases (ESBL) among Enterobacteriaceae and determination of ESBL prevalence
- Tez No: 193089
- Danışmanlar: PROF.DR. NEDİM SULTAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
ENTEROBACTERIACEAE SUŞLARINDA GEN ŞLEM Ş SPEKTRUMLU BETALAKTAMAZLARIN (GSBL) SAPTANMASINDA KULLANILAN BAZIYÖNTEMLER N KARŞILAŞTIRILMASI VE GSBL ÜRET M SIKLIĞININBEL RLENMESAYŞE B LGE S PAHGram negatif bakterilerde bulunan GSBL enzimlerini saptamak için farklıaraştırmacılar tarafından çeşitli testler geliştirilmiştir ve bunlardan bazıları kliniklaboratuvarlarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada kombine disk difüzyon, çiftdisk sinerji, üç boyutlu, spot inokulasyon, inhibitörle güçlendirilmiş disk difüzyon vemikrodilüsyon testlerinin GSBL saptamadaki yetenekleri karşılaştırılmıştır. Ayrıca GaziÜniversitesi hastanesi mikrobiyoloji laboratuvarında çeşitli klinik örneklerden izole edilenEnterobacteriaceae suşlarında GSBL sıklığı belirlenmiştir.386 Enterobacteriaceae suşunun 92(%23.8)'sinin GSBL ürettiği bulunmuştur.Klebsiella pneumoniae, E.coli, K.oxytoca ve diğer suşların GSBL üretim oranları sırasıyla;38.2%, 23.4%, 9.1% ve14.2% olarak bulunmuştur.Kombine disk difüzyon testiyle karşılaştırıldıklarında, çift disk sinerji, inhibitörlegüçlendirilmiş disk difüzyon, mikrodilüsyon, üç boyutlu ve spot inokulasyon testlerininduyarlılıkları sırasıyla; %100, %98.9, %98.9, %95.7 ve %93.5 olarak bulunmuştur.Bu çalışmadan elde edilen verilerin ışığında, çift disk sinerji testinin rutin klinikmikrobiyoloji laboratuvarlarında GSBL saptanmasında kullanılabilecek ucuz, uygulanmasıkolay, güvenilir ve aynı zamanda CLSI tarafından önerilen kombine disk difüzyon testi kadarduyarlı bir test olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
COMPARISON OF SOME TESTS USED FOR DETECTION OF EXTENDEDSPECTRUM BETA LACTAMASES (ESBL) AMONG ENTEROBACTERIACEAESTRAINS AND DETERMINATION OF ESBL PREVALENCEAYŞE B LGE S PAHSeveral tests were developed by different investigators and some widely used byclinical laboratories to detect ESBL?s among Gram negative bacilli. In this study,combineddisk diffusion, double disk synergy, modified three dimensional, spot inoculation, inhibitorpotentiated disk diffusion and microdilution tests were evaluated for their abilities to detectproduction of extended spectrum beta lactamases(ESBL). And also ESBL prevalence wasdetermined among Enterobacteriaceae strains isolated from different clinical specimens inGazi University hospital microbiology laboratory.As a result, 92 (23.8%) of 386 Enterobacteriaceae isolates were found to produceESBL. The ESBL production rates in K.pneumoniae, E.coli, K.oxytoca and other strains were38.2%, 23.4%, 9.1% and14.2% respectively.Compared to combined disk diffusion test, the sensitivities of double disk synergy test,inhibitor potantiated disk diffusion test, microdilution test, modified three dimensional testand spot inoculation test were 100%, 98.9%, 98.9%, 95.7%, 93.5%, respectively.Accoring to data obtained from this study, it was concluded that double disk synergytest was a cheap, easy to perform, reliable test to detect ESBL?s in Gram negative bacilli inroutine clinical microbiology laboratories and also as sensitive as combined disk diffusion testrecommended by CLSI.