Koroner arter bypass greft cerrahisi geçiren hastalarda inspiratuar kas eğitimi ve mobilizasyon etkinliğinin karşılaştırılması
- Tez No: 193148
- Danışmanlar: PROF.DR. SEMA SAVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Physical Medicine and Rehabilitation, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZETDeğirmenci, B., Koroner arter bypass greft cerrahisi geçiren hastalardainspiratuar kas eğitimi ve mobilizasyon etkinliğinin karşılaştırılması, HacettepeÜniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Kardiyopulmoner RehabilitasyonProgramı Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2006. Solunum fizyoterapisi, koroner arterbypass greft cerrahisi (KABG) geçiren hastaların preoperatif ve postoperatiftedavisinin önemli bir komponentidir. Bu çalışmada KABG geçiren olgulardamobilizasyonla birlikte uygulanan inspiratuar kas eğitiminin yalnızca mobilizasyonuygulamasıyla karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya KABG yapılan 48 olgualınmıştır. Olgular rastgele iki gruba ayrılmıştır. Kontrol grubunda 25 olguyamobilizasyon, deney grubunda 23 olguya inspiratuar kas eğitimi ve mobilizasyonuygulanmıştır. Her iki gruptaki olgulara 5 gün preoperatif, 5 gün postoperatif olmaküzere toplam 10 günlük eğitim verilmiştir. nspiratuar kas eğitim grubunda olgularahergün 1 seans ve her seans 20 dakika olacak şekilde solunum kas kuvvetinin % 15-45'i arasında hasta toleransına göre eşik yükleme ile solunum kas eğitimiuygulanmıştır. Hastalar yatış süresince izlenmişlerdir. Hastaların özellikleri, belirtilerve bulgular, solunum fonksiyon testi, göğüs çevre ölçümü, radyolojik bulgular,solunum kas kuvveti, altı dakikalık yürüme testi değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTDegirmenci, B., A comparison of inspiratory muscle training and early mobilizationapplications in patients with coronary artery bypass graft surgery, HacettepeUniversity, Health Science Institute, Master Thesis in CardiopulmonaryRehabilitation, Ankara, 2006. Respiratory physiotherapy is an important componentof preoperative and postoperative treatment of patients undergoing coronary arterybypass graft (CABG) surgery. The purpose of the study was to compare inspiratorymuscle training with mobilization with mobilization alone in patients undergoingCABG. Fourty-eight patients with CABG participated in this study. Patients weredivided randomly into two groups. Twenty-five patients have been underwentmobilization and twenty-three patients were applied inspiratory muscle training andmobilization. Both groups were undertaken ten days training containing five dayspreoperative and five days postoperative training. Patients of inspiratory muscletraining groups were undertaken respiratory muscle traning using threshold loadingperformed as one 20 minute session per days for 10 days at 15-45% of theirrespiratory muscle strength. Patients were followed until their discharge fromhospital. Patients demographics, sign and symptoms, pulmonary functions, chestexcursion measurement, radiological findings, respiratory muscle strength, sixminute walk distance were evaluated.