Erken ve geç dönem romatoid artrit' li hastalarda semptomlar, fonksiyonel durum ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin incelenmesi.
Investigation of the relationship among symtoms, functional status and quality of life in early and late stage rheumatoid arthritis patients.
  1. Tez No: 193153
  2. Yazar: ERDEM ALTINKESEN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NİHAL GELECEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı erken ve geç dönem Romatoid Artritli (RA) hastaların, kliniksemptomlar, fonksiyonel durum ve yaşam kalitesini karşılaştırmak ve kliniksemptomların, fonksiyonel durum ve yaşam kalitesi üzerine olan etkilerini incelemekti.Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 32'si erken dönem, 46'sı geç dönem olmak üzere toplam78 Norveçli RA hastası dahil edildi. Hastalarda, ağrı ve yorgunluk şiddeti (VAS), sabahsertliği süresi (dakika), şiş, limitli ve ağrılı eklem sayısı değerlendirildi. RA hastalarındafonksiyonel durumu değerlendirmek için Sağlık Değerlendirme Anketinin Kısa Formu(HAQ-DI), sağlıkla ilgili yaşam kalitesini değerlendirmek için Short Form 36 (SF-36)formu kullanıldı.Bulgular: Erken dönem RA'lı hastaların şiş, limitli ve ağrılı eklem sayısı ile sabahsertliği süreleri geç dönem hastalarına göre daha düşüktü ve aradaki bu farkistatistiksel olarak anlamlıydı (p0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to compare the clinical symptoms, functional statusand quality of life in early and late stage patients with rheumatoid arthritis (RA) and toinvestigate the effects of clinical symptoms on functional status and quality of life.Methods: Seventy eight Norwegian patients with RA were included in the study and 32patients were early stage RA and 46 patients were late stage RA. The intensity of painand fatigue (VAS), duration of morning stiffness (minute) and the numbers of swollen,painful and limited joints were evaluated. The Short Form of Health AssessmentQuestionnaire (HAQ-DI) was used to assess the functional status of the patients with RAand Generic Short Form-36 (SF-36) was used to assess quality of life of the patients.Results: It was determined that numbers of swollen, limited and painful joints andduration of morning stiffness in patients with early stage RA were lower statisticallythan patients with late stage RA (p0.05).