Narlıdere sağlık grup başkanlığı bölgesi'nde 2002 yılında gerçekleşen doğumlarda sezaryen ile doğum sıklığı ve buna etki eden etmenler
Prevalence and determinants for having caesarean section in year 2002 delivery in the narlıdere health district
- Tez No: 193154
- Danışmanlar: PROF.DR. BÜLENT GÜLEKLİ, PROF.DR. GAZANFER AKSAKOĞLU, Y.DOÇ.DR. BÜLENT KILIÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Sağlığı, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Public Health, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Narlıdere Sağlık Grup Başkanlığı Bölgesi'nde 2002 Yılında GerçekleşenDoğumlarda Sezaryen ile Doğum Sıklığı ve Buna Etki Eden EtmenlerSerap KonakçıAmaç: Bu araştırmanın amacı Narlıdere Sağlık Grup Başkanlığı Bölgesi'nde 1Ocak-31 Aralık 2002 tarihleri arasında gerçekleşen doğumlarda sezaryen iledoğum sıklığını ve buna etki eden etmenleri saptamaktır.Yöntem: Kesitsel tipte yapılan araştırmada, bölgede 2002 yılında gerçekleşen494 canlı doğumun tümü araştırmaya alınmış; örnek seçimi yapılmamıştır.Annenin sosyo-demografik, ekonomik özelliklerine, doğurganlık öyküsüne,doğum öncesi bakıma (DÖB), doğuma ve bebeğe ilişkin etmenler hakkındayüzyüze görüşülerek veri toplanmıştır. Veriler SPSS 11.0 ve Epi Info 2002Statcalc aracılığı ile çözümlenmiştir.Bulgular: Ulaşma oranı %85.4'tür. Sezaryen sıklığı %46.9'tür. En sık bildirilennedenler, birden fazla doğumu olanlarda önceki sezaryen, ilk doğumuolanlarda kişisel istektir.
Özet (Çeviri)
Prevalence and Determinants for Having Caesarean Section in Year 2002Delivery in The Narlıdere Health DistrictSerap KonakçıObjective: This study examined to estimate rate and determinants for havingcaesarean delivery between in the Narlıdere Health District, in 2002.Methods: A cross-sectional study was performed. The study group consistedof 494 women who gave live birth in the District in 2002. Data onsociodemographic-economic charecteristics, maternal history, antenatal care,labor, infant?s charecteristics were collected in face to face interviews.Analyses were performed with SPSS 11.0 and Epi Info 2002 Statcalc.Results: Response rate 85.4 percent. Caesarean rate 46.9 percent. Majorindications for caesarean included previous caesarean in multiparous andmathernal choice in primiparous.