Hepatit C'li hastalarda ribavirine bağlı anemide S-adenozil homosistein hidrolaz genetik varyasyonlarının ve metilentetrahidrofolat redüktaz gen polimorfizmlerinin etkisi
The effect of methylenetetrahydrofolate reductase gene polymorphisms and S-adenosylhomocysteine hydrolase genetic variations on ribavirin induced anemia in the patients with chronic hepatitis C
  1. Tez No: 193166
  2. Yazar: ZÜHAL MERT ALTINTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. M. EMİN ERDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastroenteroloji, Moleküler Tıp, Gastroenterology, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
HEPAT T C'L HASTALARDA R BAV R NE BAĞLI ANEM DE S-ADENOZ LHOMOS STE N H DROLAZ GENET K VARYASYONLARININ VEMET LENTETRAH DROFOLAT REDÜKTAZ GEN POL MORF ZMLER N NETK SZÜHAL MERT ALTINTAŞGünümüzde kronik hepatit C infeksiyonu tedavisinde interferon ve ribavirinkullanılmaktadır. Ancak bu hastaların %10'unda ilaç kesmeyi gerektirecek kadar şiddetli anemigelişmektedir. Ribavirinin eritrositlerde S-adenozilhomosistein hidrolaz (AHCY) aktivitesiniinhibe ettiği bulunmuştur. Bu çalışmanın amacı AHCY gen varyasyonlarının vemetilentetrahidrofolat redüktaz (MTHFR) gen polimorfizmlerin ribavirin anemisindekietkisini araştırmaktır.Kronik C hepatiti tanısı nedeniyle interferon ve ribavirin tedavisi almış olan hastalarçalışmaya dahil edildi. Veriler; başlangıç hemoglobin, platelet sayısı, AST, ALT, GGT veLDH değerleri ile vücut kitle indeksi hastane kayıtlarından temin edildi. Hemoglobinseviyelerinde ≥2 gramlık düşmeye göre iki gruba ayrıldı. MTHFR için C677T ve A1298Cpolimorfizmleri ve AHCY1 5'UTR -34 C→T, AHCY2 112 C→T, AHCY4 143 A→Gvaryasyonlarına bakıldı.Anemi sıklığı 52/85 (% 61.17) olarak bulunmuştur. Gruplar arasında risk faktörlerinebakıldığında sadece yaş açısından belirgin bir ilişki olduğu belirlendi. Yaş arttıkça anemi riski1.112 (OR) kat artmaktaydı ve bu sonuç istatistiksel olarak anlamlıydı (p=0.009). Gruplararasında bakılan gen polimorfizmleri ve genetik varyasyonlar yönünden bir ilişki bulunamadı.MTHFR C677T gen polimorfizmine ait T/T genotipinin anemi olanlarda C/C genotipine göre6.029 kat daha fazla görüldüğü belirlendi ancak bu sonuç istatistiksel olarak anlamlıbulunmadı (p=0.137). MTHFR A1298C gen polimorfizmine ait C/C genotipinin anemiolanlarda A/A genotiplilere göre 3.586 kat fazla olmakla birlikte bu fazlalık istatistiksel olarakbulunmadı (p=0.124).MTHFR C677T için T/T genotipine ve A1298C için C/C genotipine anemi olanlarda dahasık rastlanmasına rağmen. MTHFR gen polimorfizmleri ve AHCY genetik varyasyonlarıribavirinle ilişkili anemi için bir risk faktörü değildir. Yaşla birlikte ribavirinle ilişkili anemiriski arttığı için bu gruba tedavi verilirken daha dikkatli olunmalıdır.Anahtar kelimeler; interferon, ribavirin, anemi, metilentetrahidrofolat redüktaz, S-adenozilhomosistein hidrolaz, gen polimorfizmi.
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF METHYLENETETRAHYDROFOLATE REDUCTASE GENEPOLYMORPHISMS AND S-ADENOSYLHOMOCYSTEINE HYDROLASE GENETICVARIATIONS ON RIBAVIRIN INDUCED ANEMIA IN THE PATIENTS WITHCHRONIC HEPATITIS C.ZÜHAL MERT ALTINTAŞToday interferon and ribavirin are used for treatment of chronic hepatitis C infection.Nevertheless 10 percent of these patients undergo such a drastic anemia that causes evenwithdrawal medication. It is proved that ribivarin inhibits the activation of S-adenosylhomocysteine hydrolase (AHCY) in erythrocytes. The aim of this study is to investigatethe effect of AHCY gene variations and methylenetetrahydrofolate reductase (MTHFR) geneticpolymorphisms on ribavirin anemia.The patients treated with interferon and ribavirin for chronic hepatitis C is included in thestudy. Data such as preliminary hemoglobin, platelet count, AST, ALT, GGT and LDH valuesand body-mass index is gathered from the patient records. They are grouped into two accordingto decline in hemoglobin level ≥2 grams. For MTHFR C677T and A1298C polymorphisms andvariations of AHCY1 5?UTR -34 C→T, AHCY2 112 C→T, AHCY4 143 A→G are studied.Frequency of anemia is found as 52/85 (61.17%). Considering the risk factors among thegroups it is determined that there is a significant relation on age only. The risk of anemia wasfound to be increased by 1.112, which was statistically logical (p=0.009). No relation was foundamong groups regarding gene polymorphisms and genetic variations. Compared to C/Cgenotype, T/T genotype of MTHFR C677T is found to be more common by 6.029 in anemicpatients, but this result is not found to be statistically significance (p=0.137). In anemic patientsthe C/C genotype of MTHFR A1298C gene polymorphism is recorded 3.586 times more thanones with A/A genotype, however this result is not found statistically significance (p=0.124).Although T/T genotype for MTHFR C677T and C/C genotype for A1298C has beenobserved more frequently in anemic patients, MTHFR gene polymorphisms and AHCY geneticvariations are not considered as risk factors for ribavirin related anemia. Since ribavirin relatedanemia is increasing with age, great care should be taken when treating this group.Key words; interferon, ribavirin, anemia, methylenetetrahydrofolate reductase, S-adenosylhomocysteine hydrolase, gene polymorphism.