Kronik C hepatitli hastalarda insülin direnci ve oksidatif stres ile karaciğer fibrozis ilişkisi
The relationship among insulin resistance, oxidative stress and liver fibrosis in patients with chronic c hepatitis
  1. Tez No: 248966
  2. Yazar: SÜLBİYE ARIBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ÖZBAKIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
AMAÇ: İnsülin direnci kronik C hepatiti (KCH)'nde fibrozis progresyonunu ve tedavi yanıtını etkilemektedir. Oksidatif stres KCH' de önemli bir patofizyolojik mekanizmadır. Bu çalışmanın amacı KCH'li hastalardaki, insülin direnci antioksidan/oksidan durumu ve pegile interferon + ribavirin kombinasyonunun oksidatif stres ve Homeostasis Model Assesment ? İnsülin Direnci (HOMA - İD) üzerindeki etkisini araştırmaktadır.METOD: Çalışmaya biyopsi yapılmış 39 KCH hastası ve 26 sağlıklı birey alındı. Hepatik fibrozis Modifiye Knodell skoruna göre evrelendi.
Özet (Çeviri)
AİM: Insulin resistance affects liver fibrosis progression and treatment response in chronic hepatitis C (CHC). Oxidative stress is an important pathophysiological mechanism in CHC. The aim of this study is to determine homeostasis model assessment (HOMA) insulin resistance IR, oxidants/antioxidants status of patients with CHC and the effect of peg interferon and ribavirine combination therapy on oxidative stress and HOMA IR.METHOD: 39 biopsy proven CHC patients and 26 healthy controls were enrolled in the study. Hepatic fibrosis was graded by the modified Knodell scoring system. Biochemical parameters including oxidative stress markers, antioxidants (8-OHdG, AOPP, NO, XO, Thiol, SOD, GSHPx) and HOMA IR were assessed after 12 hours fasting. Insulin resistance was evaluated by HOMA IR. 24 weeks after beginning pegylated interferon and ribavirin combination therapy, these parameters were measured again in the 17 of patient group who were administered therapy. Statistical analyses were performed to assess associations between the variables and compare parameters between control and patient group and between mild and severe fibrosis group.RESULTS: HOMA, XO, Thiol, 8-OHdG, AOPP levels significantly increased in CHC patients as compared with healthy subjects at the beginning of the treatment.