Yoksulluğun 1-4 yaş grubu çocuklarda hastalanma sıklığı üzerine etkileri
The effects of poverty on the frequency of illness in children aged 1-4 years
- Tez No: 193171
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BELKIS KARATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZETAraştırma, Yoksulluğun 1-4 Yaş Grubu Çocukların Hastalanma SıklığıÜzerine Etkilerini incelemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır.Araştırmanın evrenini, Muş ili sınırları içinde sosyoekonomik düzeyi en düşükolan Yeşilyurt Mahallesi ve sosyoekonomik düzeyi en iyi olan Kültür-2Mahallesinde ikamet eden 1-4 yaş grubu çocuklar oluşturmaktadır. Araştırmanınörneklemini, sosyo-ekonomik düzeyi yüksek ve düşük olan mahalleler arasındahastalanma sıklığı bakımından %30'luk bir fark olacağı kabul edilerek, formüllehesaplanmış ve toplam 260 çocuk oluşturmuştur. Bu çocukların seçiminde, sağlıkocağı kayıtlarından çocuk izlem kartlarına numara verilip, basit tesadüfi rasgelesayılar tablosu kullanılmıştır. Hazırlanan anket formları 1-4 yaş grubu çocuğuolan annelere ev ziyareti yapılarak, yüz yüze görüşme yöntemi kullanılarakdoldurulmuştur.Elde edilen veriler araştırmacı tarafından anket formlarıdeğerlendirildikten ve kodlandıktan sonra, bilgisayarda SPSS 11.5 (Statisticalpackage for Social Sciences for Windows) paket programı kullanılarakdeğerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThis research was made as a descriptive study for the purpose of examiningthe effects of poverty on the frequency of illness in children aged 1-4 years. Theresearch population was comprised of children aged 1-4 who lived in YeşilyurtSubdivision, which has the lowest socioeconomic level in Muş province, and inKültür-2 Subdivision, which has the highest socioeconomic level. The researchsample was comprised of a total of 260 children who were chosen by using aformula that assumed that there would be a difference of 30% based on frequencyof becoming ill between the high and low socioeconomic level subdivisions. Thechildren's monitoring records at the public health clinic were given a number andthen a random number table was used in choosing these children. A preparedsurvey form was completed in face to face interviews with the mothers of 1-4 yearold children during home visits.After the data were evaluated and coded by the researcher they wereevaluated on the computer using SPSS version 11.5 (Statistical package for SocialSciences for Windows).