Genel anestezi altında epidural ropivakain ve ropivakain- morfin uygulamasının hemodinamik değişiklikler, anestezi derinliği ve stres hormonlar üzerine etkisinin karşılaştırılması
Comparing the effect of epidural ropivacaine and ropivacaine- morphine under general anaesthesia on the hemodynamic parameters, the depht anaesthesia and the level stress hormones
- Tez No: 193176
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ AYDIN ALTUNKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
GENEL ANESTEZ ALTINDA EP DURAL ROP VAKA N VEROP VAKA N - MORF N UYGULAMASININ HEMOD NAM KDEĞ Ş KL KLER, ANESTEZ DER NL Ğ VE STRES HORMONLARIÜZER NE ETK S N N KARŞILAŞTIRILMASIÖZETÇalışmamızda genel+epidural anestezi uygulamasının anestezi derinliği,stres hormon düzeyi ve hemodinamik değişiklikler üzerine etkileri ile genelanestezik miktarındaki farklılıkları araştırmayı amaçladık.ASA I-III grubundan, 20-60 yaş arası 60 hasta rastgele 3 gruba ayrıldı. I.Gruba genel anestezi (grup G), II. Gruba genel+epidural anestezi; [%1ropivakain (10mg/ml) (grup G-EpiR)] ve III. Gruba genel+epidural anestezi [%1ropivakain (10mg/ml)+morfin 2 mg (grup G-EpiRM)] uygulandı. Anesteziindüksiyonunda tiyopental, vekuronyum ve fentanil, idamesinde % 60azotprotoksit + % 40 oksijen ve Desfluran (B S=40-50) kullanıldı. KalbinElektrokardiografik (EKG) değerlendirmesi yanında, periferik oksijensatürasyonu, non-invaziv kan basıncı, kalp atım hızı (KAH), Bispektral indeks(B S), Desfluran inspirasyon ve ekspirasyon konsantrasyon (F DES/E'DES)değerleri endotrakeal entübasyondan sonra 5,15,30,60,90,120. dakikalardakaydedildi. Preoperatif, insizyondan 30 dakika, 2 ve 24 saat sonra kortizol veglukoz plazma düzeyleri ölçüldü.Gruplarda KAH ve B S değerleri benzer bulundu. Sistolik kan basıncı(SKB), Grup G ile Grup G-EpiR ve Grup G-EpiRM arasında entübasyonun 60.,90. ve 120. dk'larında, Diastolik Kan Basıncı (DKB) ise Grup G ile Grup G-EpiRve Grup G-EpiRM arasında entübasyonun 60. ve 90.
Özet (Çeviri)
SUMMARYWe aimed to compare the effects of general anaesthesia and generalanaesthesia with epidural anaesthesia on the depth of anaesthesia, the levelsof stress hormones, the hemodynamics parameters and requirement of theanaesthesic agent.Our study included sixty patients. The age range was 20-60 years. Thepatients were allocated into three groups randomly. For the first group, generalanaesthesia (group G), for the second group, general anaesthesia with epiduralanaesthesia (group G-EpiR) (%1 ropivacaine 10mg/ml ) and for the third groupgeneral anaesthesia with epidural anaesthesia (group G-EpiRM) (%1ropivacaine 10mg/ml+ 2mg morphine) were performed. The induction ofanaesthesia was performed with thiopenthal, vecuronium and fentanyl for allpatients. 60 % N2O + 40 % O2 + desfluran (B S=40-50) were used for themaintenance of anaesthesia. Heart rate, arterial blood tension, peripheral O2saturation, BIS values, desflurane concentration (both inspirium and expirium)were recorded intermittantly.Blood samples were taken to compare all groups? parameters atpreoperative period, 30. minute, 2. and 24.